Čím krmíme

poslední aktualizace: leden 2017

 

BARF - krmení psa přirozenou stravou

Naší feně maďarského ohaře Bashe bylo 9 let. První dva roky byla krmena kvalitními granulemi. Granule dostávala zalévané masovým vývarem a občas jsem přidávala na ochucení trošku vařeného masa. Prospívala po nich velice dobře. Zlomem se stalo období, kdy začala trpět občasnými "nevysvětlitelnými" žaludečními potížemi. Na základě různých veterinárních vyšetření, které měla Basha naprosto vpořádku, jsem usoudila, že na vině bude zřejmě její strava - granule. Začala jsem se pídit po tom, z čeho a jakým způsobem se granule vyrábí ... a také jsem zapojila "zdravý selský rozum". Cožpak bychom chtěli celý život jíst jen instantní stravu, plnou chemických konzervantů a podobných umělých přísad? Oslovila jsem zkušené chovatele psů, pídila se po internetu, přečetla potřebnou literaturu. A na základě všech informací jsem se rozhodla krmit Bashu přirozenou stravou - takzvaným BARFem (syrové maso, kosti, zelenina). Na nový způsob krmení přešla ze dne na den. Pouze první týden jsem jí nedávala kosti a vnitřnosti. Basha je žravá a na nový způsob krmení si zvykla rychle a bez problémů. Po více než sedmi letech krmení BARFem mohu konstatovat, že Basha prospívá výborně, je zdravá, žaludečními problémy netrpí, má lesklou srst, je dobře osvalená a má dostatek energie. Přestože dostává syrové maso, nestala se z ní "krvelačná bestie". Basha je využívaná v myslivosti, chodím s ní pravidelně na hony, přesto zvěř "načínat" nezačala. Co se týká ceny, tak krmení tímto způsobem vyjde o něco levněji, než krmení drahými superprémiovými granulemi.  Na této feně jsem odchovala tři vrhy štěňat. Basha byla po celou dobu březosti i laktace krmena BARFem. Rovněž i štěňata z těchto vrhů byla zvyklá na příkrmy a stravu typu BARF. Z našich odchovánků je BARFem krmeni Arry, Adryn, Billy, Bonami, Collin, Carrie, Cairo, Cobbo a Cathy.

 

Krevní Barf profil

Doporučuji alespoň 1x za rok psovi udělat vyšetření krve (krevní obraz a především biochemii - jaterní a ledvinové parametry, poměr vápník-fosfor,... takzv. krevní Barf profil). A to především z důvodu abychom věděli, zda dobře pracují játra a ledviny. Rovněž u štěňat, která jsou krmena barfem, je vhodné cca v půl roce jejich věku vyšetření krve, abychom věděli, zda jejich krmná dávka je vyvážená. U štěňat a mladých psů v růstu je zvláště důlěžitý poměr vápníku a fosforu ve stravě. Ideální poměr u dospělých jedinců by měl činit zhruba 1,2 : 1, u odrůstajících štěňat malých a středních plemen cca 1,5 : 1 a u mladých a zvláště rychle rostoucích jedinců velkých a obřích plemen musí činit 1,8-2 : 1, vždy ve prospěch vápníku. Rozmezí hodnot vápníku v krvi má být od 2,1 do 2,9 a fosforu od 0,9 do 1,7 mmol/l.  
 

Co je to BARF?

BARF je zkratka, která se dá vyložit (přeložit) mnoha způsoby - Born Again Raw Feeders (znovuzrozen krmit syrově), Bones And Raw Food (kosti a syrová potrava), Biologish Artgerechte Rohe Futerung (biologicky vhodná syrová výživa), ale pořád znamená to samé - je to metoda výživy masožravých domácích zvířat přirozeným způsobem - tedy syrové maso, kosti, zelenina a ovoce.

Nebudu se zde dlouze rozepisovat a rozebírat všechny aspekty krmení psa tímto způsobem. O tom si můžete podrobně přečíst na webových stránkách www.manwe.eu , nebo v knize od Kateřiny Novosádové; BARF - krmení psa přirozenou stravou. Celá problematika BARF, včetně výpočtu denní krmné dávky a různých jídelníčků, je zde velice pěkně zpracována a tato kniha mi v začátcích BARFování velmi pomohla (můžete si jí objednat na www.manwe.eu ). V tomto článku jednak z této knihy vycházím a jednak využívám zkušeností, které po několika letech krmení tímto způsobem, mám.

Denní krmná dávka dospělého psa by měla činit zhruba 2 - 3 % ideální hmotnosti (to znamená hmotnosti kterou chceme, aby pes měl). Složení krmné dávky pro dospělého psa je: 50-60 % masa + 20-30 % kostí + 20-30 % příloh.

Naše Basha je žravá, takže její denní krmná dávka činila 3 % z její váhy (24 kg). To znamená 360g masa, 216g kostí a 144 g příloh (celkem 720g). V současné době je to již "dáma v nejlepších letech", mamina tří vrhů štěňat. To se trochu podepsalo na její figuře; má sklony k přibírání na váze. Proto jsem jí denní dávku snížila na 2%. Denní krmnou dávku má rozdělenou do dvou částí. Ráno dostává 216g (nyní 150g) kostí. Jedná se o masité kosti; kuřecí skelety a hřbety, křídla, krky. Odpoledne (navečer) dostává 360g (nyní 250g) masa, dávám maso hovězí, popř. jehněčí a skopové, krůtí a různé směsi (maso+vnitřnosti+chrupavky ...), občas dávám i ryby. Součástí dávky jsou i přílohy (nastrouhaná zelenina) a různé doplňky (olej, vitamíny, minerály). Jako přílohy jsem začala dávat i vařené brambory a obiloviny - rýži, povařené ovesné vločky, těstoviny. Občas uvařím vepřové nožičky, maso oberu do "polévky", přidám ovesné vločky nebo těstoviny a zeleninu. Důležité je, aby jídelníček byl pestrý, střídám různé druhy masa a zeleniny. Jde o to, aby jídelníček byl vyvážený v řádech týdnů (ne dnů). Cílem je, aby během několika týdnů (zhruba jednoho měsíce), byla krmná dávka co nejpestřejší a co nejvíce odpovídala momentálním potřebám konkrétního psa.

 

Jakým masem krmím?

ranní dávka: Kuřecí skelety a hřbety, křídla, krky, občas kachní křídla a krky

odpolední dávka: Hovězí maso (krmím jak pěknou libovou svalovinu, tak i horší maso, jehož součástí je třeba i lůj a šlachy), občas krůtí, jehněčí, skopové maso a zvěřina (ale pouze z ověřených zdrojů a bez kančího masa), vepřový a hovězí jazyk, srdce (pozor, srdce obsahuje hodně fosforu!), dršťky (prané i neprané, mají velmi příznivý poměr vápník-fosfor), hovězí vemeno (je sice tučnější a může působit projímavě, ale má příznivý poměr vápník-fosfor), ledviny (našim holkám ale vůbec nechutnají, tak je nedávám), vepřové žaludky, plíce, vepřové tracheové trubice a hrtany, různé odřezky, chrupavky, drůbeží žaludky, srdíčka, játra a také ryby. Maso nakupuji za příznivou cenu přímo na jatkách, nebo občas objednávám u firem specializovaných na maso pro psy.

přílohy: různé druhy zeleniny - mrkev, červená řepa, brokolice (tu je lepší krátce povařit), rajčata, ředkvičky, čínské zelí, různé druhy zelených salátů, vařené brambory a batáty (sladké brambory), spařené nebo vařené ovesné vločky, rýži, těstoviny.

doplňky: olej  (např. olivový, rybí, lososový, krilový, kokosový), Pangamin BIFI, minerální přípravek MicroMineral (nebo Roboran), mořská řasa, žloutek

Veškeré maso přemražuji. Někteří chovatelé nakupují  mražené maso u různých firem specializovaných na maso pro psy. Občas u těchto firem kupuji i já, ale raději dávám přednost masu koupenému přímo na jatkách. Pro mne je podstatné, že kvalitu masa si můžu sama pohlídat, je v kvalitě pro lidskou spotřebu, ze zdravých kusů, veterinárně prověřené a čerstvé ...

V praxi to vypadá tak, že přivezu z jatek (nebo obchodu) větší množství masa, které naporcuji do sáčků na jednotlivé denní dávky a zamrazím. Připravuji i různé směsi. Např. hovězí maso s droby, neboli vnitřnostmi (vnitřnosti mohou působit projímavě, proto je lepší je namíchat s masem), nebo směs tracheových trubic, různých odřezků a chrupavek. Vnitřnosti (játra, srdce) dávám 1x týdně (nebo 1x za 14 dnů), dršťky (neprané, ale můžeme i prané) 1-2x týdně, po zbytek týdne dávám maso - svalovinu a různé směsi, občas dávám ryby a na okousání větší kost s masem (výborná jsou např. vepřová žebírka), 1x týdně dostává přírodní bílý jogurt (nebo tvaroh) s ovocem, výborný je sýr cottage. Krmnou dávku můžeme obohatit i kvalitní konzervou rybiček v oleji - sardinkami. Basha a Cathy mají masíčko a zeleninu moc rády, ale mořské ryby, mléčné výrobky a ovoce jim moc nešmakují. A tak jim je dávám jen občas :-).

Může se zdát, že sestavení jídelníčku a krmné dávky, včetně přípravy je složité. Ale taková věda to zase není. Jde jenom o to mít dostatečně velký mrazák, nakoupit maso, připravit jednotlivé dávky, zamrazit, potom včas vyndat z mrazáku a dát do misky.

Při zpracování a rozmrazování masa je důležité dbát na hygienu a na určitá pravidla, zvláště v letním období. Maso nenecháváme zapařit, rozmrazujeme vyndané z obalu, pomalu a v chladu. Já to dělám tak, že večer vyndám z mrazáku dávku na další den a uložím do lednice, kde do dalšího dne rozmrzne. Případně na rozmrazení a ohřátí použiji mikrovlnku.     

Upozorňuji, že zároveň s masem se musí denně, ve správném poměru, podávat i SYROVÉ kosti. A to z důvodu vyváženého poměru vápníku a fosforu ve stravě. Vařené kosti zásadně nedáváme!!! Syrové kosti psí žaludeční šťávy dokáží proměnit v "kaši", ale vařením kosti mění svoji strukturu a jsou pro psy nebezpečné.

odkazy na některé firmy zabývajícími se prodejem masa pro psy:

www.krmivo-barf.czwww.zufrik.cz/www.krmivanyrany.cz/ , www.dopsimisky.euwww.becres.cz/, www.probarf.cz, www.richbarf.cz, www.sokolfalco.comwww.falcokrmiva.com/,  www.barfme.cz/  www.vetamix.cz, www.krmme.cz, www.ravell.cz/maso, www.hafani.cz, www.krmimeslaskou.cz,  www.krmivaposvar.cz/ 

 Já mám dobré zkušenosti s  www.dopsimisky.eu a www.zufrik.cz

  

Příklad jídelníčku na 1 týden pro Bashu (3 % z váhy 24 kg):

ponděli: 216g kuřecích skeletů, 360g masa (např.hovězí,skopové,krůtí,...)+140g zeleniny (vařené brambory)+olej,pangamin,(špetka soli)

úterý:   216g kuřecích křídel, 360g ryb (nebo masové směsi)+140g zeleniny (rýže)+olej 

středa: 216g kuřecích krků, 360g směsi masa,tracheových trubic a hrtanů,odřezků,chrupavek+140g zeleniny (spařené ovesné vločky)+olej,mletý sušený šípek

čtvrtek: 216g kuřecích skeletů,360g směsi masa s droby+140g zeleniny (těstoviny)+olej,řasa

pátek:   216g kuřecích krků, 360g masa+140g zeleniny+kost s masem na okousání (těstoviny) +olej,pangamin

sobota: "odlehčovací den" - bílý jogurt se žloutkem, 500g nepraných dršťek + mletý sušený šípek

neděle: 216g kuřecích skeletů, 360g masa+140g zeleniny (rýže)+olej, Roboran nebo Micromineral

 

Jaké doplňky přidávám?

Jako zdroj minerálů se může dávat minerální doplněk MicroMineral (nebo Roboran), nebo také řasy (např. Biopolym nebo Kelpa).  Řasy je možné dávat cca 1x týdně v dávce 1 kávová lžička na 10 kg a doporučuji je dávat jen občas, jako kůru. Minerální doplňky cca 1-2x týdně dle doporučení výrobce. Přísun vitamínu B zajistíme prostřednictvím Bkomplexu nebo Pangaminu BIFI (pivovarské kvasnice). Dávkuje se 3 tablety na 10 kg, cca 2-3x týdně. Jako zdroj vitamínu C dávám mleté sušené šípky nebo se může dávat vitamín C 500 mg s prodlouženým účinkem. Olej přidáváme každý den¨v dávce cca 1 lžička (dle velikosti psa) a před rostlinými oleji (mají velké množství omega-6 esenciálních mastných kyselin, které nejsou pro psy vhodné) dáváme přednost kvalitnímu oleji rybímu, lososovému, krilovému, je možné přidávat i olej olivový, kokosový a pupalkový), 1x týdně dáváme 1-2 syrové žloutky. V případě, že nedáváme solené pamlsky (většina jich sůl obsahuje), tak 1x týdně přidáváme 1 - 2 špetky soli. Kloubní výživu přidáváme štěňatům a mladým psům do 15. - 18. měsíce a volíme takovou, která má větší množství kyseliny hyaluronové. 

Pro posílení metabolismu, podporu imunity a zlepšení trávicího procesu se doporučuje do krmiva přidávat jablečný ocet (v dávce 2x denně kávová lžička).

Osvědčilo se mi, pokud to je možné, dávat doplňky v kvalitě pro lidskou spotřebu. Jsou kvalitnější a mnohdy i levnější :-).   

Upozorňuji, že syrová strava obsahuje dostatečné množství všech potřebných látek. Proto to s přidávání doplňků příliš nepřeháníme. Někdy méně znamená více :-). 

Pangamin www.veterinarnipece.cz/pangamin-bifi-plus-s-inulinem-a-pupalkovym-olejem-1287.html

nebo www.krmme.cz/kvasnice.html

běžný olivový olej (nejlépe lisovaný za studena)

lososový olej www.veterinarnipece.cz/lososovy-olej-pro-psy-kronch-1291.html

hnědá mořská řasa Kelpa (přírodní) www.rak-brno.cz/doplnky-stravy/6485-kelpa-morska-rasa-1-kg.html

nebo tekutá mořská řasa Biopolym www.veterinarnipece.cz/biopolym-morska-rasa-1665.html

vitamíno-minerální doplněk Micromineral (přírodní)  baron.cz/pes/micro-mineral-3332-k-X000562-X000604-X000566.html

nebo Roboran www.veterinarnipece.cz/roboran-klasik-pro-dospele-psy-3491.html

kloubní výživa Hydrolyzovaný kolagen  www.prochovatele.cz/hydrolyzovany-kolagen-pro-psy/

nebo Alavis www.veterinarnipece.cz/alavis-5-1396.html

přírodní vitamín C, šípek www.krmme.cz/sipek.html

nebo Acerolawww.krmme.cz/acerola.html

doplňky můžete koupit i zde: www.canina.cz   www.petvet.cz  www.veterinarnipece.cz/ www.baron.cz, www.profichovatel.cz/  shop.zufrikteam.cz/index.php/probarf/11/doplnky, www.krmivo-barf.cz/cz-kategorie_376954-0-doplnky-stravy-pro-psy-a-kocky-vitaminy-mineraly.html

 

různá doporučení:

- čerstvé maso PŘEMRAŽUJI (doporučuje se min. doba 3 dny nebo dokonce až 3 týdny, při teplotě -18 st.)

- maso ze zvěřiny doporučuji vařit

- potrava má mít pokojovou, nebo tělesnou teplotu (po vyndání z lednice ji stačí chvilku ohřát v mikrovlnce)

- žloutek dávám syrový, bílek naopak vařený

- kosti krmím zásadně SYROVÉ, maso a kosti podávám nakrájené (nasekané) na větší kousky

- štěňatům a psům, kteří mají problém s kostmi, se kosti dávají pomleté na mlýnku (popř. stačí poklepat paličkou na maso)

- zeleninu strouhám (krouhám) a je možno ji také zamrazit nebo poř. krátce povařit (větší kousky zeleniny jsou pro psa špatně stravitelné)

- pokud krmíme masem z krku, hrtany a trachei, je nutné si dávat pozor a nezkrmovat zároveň štítnou žlázu (její zkrmování by mohlo způsobit zdravotní problémy)

- jako zdroj vápníku můžeme přidávat namleté sušené skořápky slepičích vajec, zakápnuté citrónovou šťávou (nebo Calcium Citrát od Caniny) a jako zdroj vitamínu C namletý sušený šípek (nebo vitamín C 500mg s prodlouženým účinkem) 

- je dobré zařadit do jídelníčku jeden nebo dva "odlehčovací dny", kdy nedáváme maso, ale např. jen bílý jogurt, který můžeme smíchat s uvařenými ovesnými vločkami, sýr cottage, vařená vajíčka (150 g na 10 kg váhy psa), "polévku" z uvařených vepřových nožiček s ovesnými vločkami a zeleninou, popř. neprané zelené dršťky

- vnitřnosti (obzvlášť játra, srdce a ledviny) obsahují velké množství fosforu, proto je dobré je dávat jen občas 1x týdně nebo spíše 1x za 14 dnů

 

Jaké granule?

Protože ne všichni  majitelé našich štěňat chtějí krmit BARFem, jsou štěňata při odchodu do nových domovů zvyklá i na kvalitní granule. Při jejich výběru  preferuji granule bez sóji, umělých konzervačních látek, barviv a ochucovadel, pokud možno bez obilovin a kuřecího masa (které je velmi častým alergenem), s velkým podílem masa. Při odchovu štěňat mám velmi dobré zkušenosti s granulemi Wolfsblut Range Lamb Puppy (jehněčí s rýží) www.granule.cz/granule-pro-psy/wolfsblut-range-lamb-puppy-15kg/.  Dobré zkušenosti mají chovatelé i s granulemi Essential Foods.

V kombinaci s barfem se mi osvědčily granule lisované za studena Marcus-Muhle Black Angus nebo Yoggies. Velké srovnání granulí najdete zde: vse-o-krmivech.cz/. Ale pořád to jsou "jen" granule :-).

Zde je odkaz na nezávislý test amerických suchých krmiv pro psy dle časopisu Whole Dog Journal - TOP DRY DOG FOOD 2015: blog.doktorkaromana.cz/2015/01/31/top-dry-dog-food-2015-nezavisly-test-suchych-krmiv-pro-psy-casopisu-whole-dog-journal/

 

Další možností je krmit psa vařeným masem a přílohou. V tomto případě se podávají psům doma připravované krmné směsi. Krmná směs se skládá z vařeného masa (v tomto případě je možné používat i horší a odpadové maso a bez rizika i maso ze zvěřiny) a příkrmů rostliného původu (vařené ovesné vločky, těstoviny, rýže, zelenina, brambory). Krmná směs se zalévá vývarem. Zároveň je nutné přidávat potřebné vitamíny a minerály. Upozorňuji, že tepelně upravené kosti psovi zásadně NEPODÁVÁME.

 

Krmení štěňat ve věku 2 - 6 měsíců

Výpočet krmné dávky:

Protože štěňata v tomto období rychle rostou, mají velké nároky na množství potravy. Krmnou dávku tedy musíme těmto nárokům přizpůsobit. Denní krmná dávka by pro štěně měla být zhruba 4 - 6 % ideální hmotnosti (to je hmotnost kterou má mít daný jedinec v danou dobu= tolik, kolik by měl pejsek zrovna vážit).

Počet krmení: stáří psa 2 měsíce - 4-5x denně, 3 měsíce - 3-4x denně, 4 měsíce - 2-3x denně, 5 měsíců - 2-3x denně, 6 měsíců - 2x denně

Složení krmné dávky: 50 % masa + 30 % kostí + 20 % příloh

Každé štěně je jiné. Některé má větší potřeby, některé zase menší. Kolik je pro naše štěně tak akorát, musíme vysledovat sami. Štěně nesmí být ani hubené, ani tlusté. Protože štěňata rychle rostou, musíme krmnou dávku každý týden až dva přepočítávat. U štěňat maďarských ohařů měníme dávku při nárůstu o 3 -5 kg.

Naše další fenka maďarského ohaře Cathy, je rovněž krmena BARFem. Prvních 5 měsíců dostávala dávku krmení 6 % z její váhy, od 5. měsíce jsem jí dávku snížila na 5% a postupně snižovala až na 3 %.  Řídím se tím, jak prospívá a přibírá na váze. Podle toho upravím dávku.

 

Příklad:

Krmná dávka pro 10 kg psa činí: celkem 6 % váhy psa ... 600g, maso 50 % ... 300g, kosti 30 % ... 180g, příloha 20 % ... 120g

Příklad jídelníčku pro štěňata od 2 měsíců (krmení 4-5xdenně):

1. den: kuřecí maso+mixovaná zelenina, kuřecí maso+mix.zelenina+žloutek, kuřecí křídla, kuřecí srdíčka (+vařené brambory), kuřecí křídla, kloubní výživa,olej,Roboran pro štěňata(nebo Micromineral)

2.den: hovězí maso+mix.zelenina(+spařené ovesné vločky), kuřecí skelety, hovězí maso+mix.zelenina, tvaroh+banán+med, kuřecí křídla, olej,pangamin,kloubní výživa

3. den: dršťky+žloutek, krůtí maso+mix.zelenina (+rýže), dršťky, kuřecí křídla, kloubní výživa, olej

4. den: kuřecí prsa+kuřecí játra+mix.zelenina (+rýže), kachní křídla, kuřecí prsa (+vařené brambory), kachní křídla, bílý jogurt, olej, pangamin, kloubní výživa

5. den: hovězí maso s droby+mix.zelenina, kuřecí krky, hovězí maso s droby+mix.zelenina (+spařené ovesné vločky), kuřecí krky, kuřecí prsa+žloutek,olej,kloubní výživa,řasa

6. den: vepřový jazyk+mix.zelenina, bílý jogurt, krůtí maso+mix.zelenina (+pohanka), kuřecí skelety, drůbeží žaludky+mix.zelenina, kloubní výživa,olej,pangamin

7. den: hovězí maso+mix.zelenina+žloutek, kuřecí křídla, hovězí maso+mix.zelenina (+těstoviny), kuřecí křídla, dršťky, olej,kloubní výživa

 

štěně od 3 měsíců (krmení 4x denně)

1. den: kuřecí křídla, hovězí maso s droby (+vařené brambory)+žloutek, kuřecí skelety, hovězí maso s droby+mix.zelenina (+rýže), olej,pangamin,kloubní výživa

2. den: kuřecí krky, drůbeží žaludky+mix.zelenina, kuřecí krky, tvaroh+banán+med, olej, Roboran pro štěňata (nebo MicroMineral)

3. den: kachní křídla, ryba+mix.zelenina, kachní křídla, jehněčí maso+mix.zelenina(+těstoviny)+olej,pangamin,kloubní výživa

4. den: kuřecí křídla, dršťky+žloutek, kuřecí skelety, hovězí maso+mix.zelenina, olej,kloubní výživa

5. den: králičí hřbet, hovězí maso+mix.zelenina(+ovesné vločky), kuřecí křídla, bílý jogurt+med, olej,pangamin,kloubní výživa

6. den: kuřecí skelety, kuřecí maso+mix.zelenina (+kroupy), kuřecí skelety, drůbeží játra (+vařené brambory),olej,kloubní výživa,řasa

7. den: kachní krky, hovězí maso s droby+mix.zelenina, kachní krky, krůtí maso+mix. zelenina+žloutek(+pohanka), olej,kloubní výživa

štěně od 4 měsíců (krmení 3x denně)

1. den: kuřecí skelety, hovězí maso+mix.zelenina, vepřová játra+mix.zelenina (+ovesné vločky), olej,kloubní výživa,řasa

2. den: kachní křídla, ryba+mix.zelenina (+rýže), vepřový jazyk (+vařené brambory), olej,kloubní výživa

3. den: kuřecí skelety, dršťky+žloutek, tvaroh+banán (+ovesné vločky), olej,pangamin,kloubní výživa

4. den: kuřecí krky, kuřecí žaludky a srdíčka+mix.zelenina (+rýže), kuřecí maso+mix.zelenina, olej,kloubní výživa, Roboran pro štěňata (nebo MicroMineral)

5. den: kuřecí křídla, bílý jogurt+žloutek, hovězí maso s droby+mix.zelenina (+ovesné vločky), olej,pangamin,kloubní výživa

6. den: králík na polévku (hřbety,žebra,hlava), hovězí maso+mix.zelenina (+těstoviny), hovězí maso (+vařené brambory)+žloutek, olej,kloubní výživa

7. den: kuřecí skelety, ryba+mix.zelenina+žloutek, kuřecí maso+mix.zelenina (+rýže), olej,pangamin,kloubní výživa

štěně od 5 měsíců (krmení 2-3x denně):

1. den: kuřecí skelety, hovězí maso s droby+mix.zelenina(+ovesné vločky), olej,kloubní výživa,řasa

2. den: vařená vajíčka, dršťky, bílý jogurt+žloutek+med, najemno namleté šípky,kloubní výživa

3. den: kuřecí krky, směs hovězího masa a chrupavek+mix.zelenina(+rýže), olej,pangamin,kloubní výživa

4. den: králičí hřbet, krůtí maso+mix.zelenina+žloutek (+rýže), olej,kloubní výživa

5. den: kachní křídla, hovězí maso+mix.zelenina (+vařené brambory), tvaroh+banán+med, olej,kloubní výživa,Roboran pro štěňata (nebo MicroMineral)

6. den: kuřecí skelety, vepřový jazyk +mix.zelenina+žloutek, olej,kloubní výživa

7. den: králík na polévku, hovězí maso+mix.zelenina (+ovesné vločky), bílý jogurt, olej,pangamin,kloubní výživa

štěně od 6 měsíců (krmení 2x denně):

1 den: kuřecí křídla, hovězí maso+zelenina(+ovesné vločky)+olej,kloubní výživa,řasa

2. den: kuřecí skelety, krůtí maso (+vařené brambory)+žloutek,olej,kloubní výživa

3. den: kuřecí krky, neprané dršťky, mletý sušený šípek, kloubní výživa

4. den: kuřecí křídla, bílý jogurt+ovesné vločky+banán+jablko+med, kloubní výživa,Roboran pro štěňata(nebo MicroMineral)

5. den: kuřecí skelety, hovězí maso+zelenina (+rýže), olej,pangamin,kloubní výživa

6. den: kuřecí krky, hovězí maso s droby+zelenina (+vařené brambory), olej,kloubní výživa,mletý sušený šípek

7. den: kuřecí křídla, ryba +zelenina(+rýže), olej,pangamin,kloubní výživa

Krmnou dávku u maďarského ohaře začneme snižovat cca od 5. - 6. měsíce (nebo i později; od cca 8. - 9. měsíce). Vždy je třeba se řídit tím, jak pejsek vypadá a přibírá na váze. Nejpozději v cca 12. - 16. měsících by už dávka měla být snížená.  Snížíme vždy jen o trochu  (0,5-1 %) a týden až dva počkáme, jak bude pes reagovat. Pokud by přibíral, pokračujeme ve snižování. Začne-li hubnout, ubrali jsme moc a na čas zase trochu přidáme. Kloubní výživu dáváme nejméně do 18. měsíce.

Jako zdroj vitaminu C, který je ve větší míře potřeba během přezubování a největšího růstu, můžeme přidávat vitamín C 500mg s prodlouženým účinkem nebo přírodní vitamín C acerola www.krmme.cz/acerola.html, nebo namleté sušené šípky.

Pokud se u štěněte objeví růstové problémy, např. prošlapy (příp. volný hřbet) doporučuje se, jako zdroj glykosaminoglykanů, velmi účinný přípravek GAG od Canina www.Canina.cz a jako zdroj L-karnitinu přípravek Karnivit forte (např. www.benefeed.cz).

   

použitý zdroj: Kateřina Novosádová "Krmení psa přirozenou cestou" a www.manwe.eu

 

zde jsou odkazy na některé zajímavé články týkající výživy psů:

o BARFu  baron.cz/pes/prirodni-lekarna/clanky/vyziva-psa-jidelnicek-prirozene-syrove-stravy/i-0

jak na BARF www.dopsimisky.eu/content/2-jak-na-BARF

RNDr.Ivan Stuchlý, Barfování a doplňková krmiva chovatelskeforum.com/viewtopic.php?f=43&t=21815

MVDr. Štourač: Barfování a krmení psa je o zdravém selkém rozumu www.radaveterinare.cz/pes/clanky/barfovani-a-krmeni-psa-je-o-zdravem-selskem-rozumu-rika-veterinar-milan-stourac-94

MVDr. Štourač, veterinární a chov. poradna www.deutsche-dogge.cz/veterinarni-a-chovatelska-poradna/

výživa psů podle jejich potřeb www.pk-online.wbs.cz/VYZIVA---KRMENI.html

články a zajímavosti o krmení psů www.petvet.cz/nase-clanky/

základní energetické a neenergetické živiny: www.ifauna.cz/psi/clanky/r/detail/5620/vii-kapitola-kynologie-zakladni-energeticke-a-neenergeticke-ziviny/

jak vybírat granule: krmeni.cz/item/jak-vybirat-psi-granule

každý pes je vyjímečný: druhasance.webnode.cz/news/kazdy-pes-je-jedinecny/

 

kuřecí žaludky se zeleninou

hovězí maso se zeleninou

 

další foto zde: www.rajce.net/a6545597