Čím krmíme

poslední aktualizace: duben 2020

 

BARF - krmení psa přirozenou stravou

V naší chovatelské stanici již 10 let krmíme psy převážně syrovým masem, syrovými kostmi a zeleninou (přílohou), takzvaným BARFem. Rozhodli jsem se tak na základě informací zkušených chovatelů i odborníků na výživu psů. Po 10-ti letech krmení BARFem mohu konstatovat, že naši psi prospívají výborně, jsou zdraví a ve výborné kondici, mají lesklou srst, jsou dobře osvalení a mají dostatek energie. Jsou využívaní v myslivosti, chodí pravidelně na hony, přesto zvěř "nenačínají". Na našich chovných fenách bylo odchováno několik vrhů štěňat. Feny byly po celou dobu březosti i laktace krmeny BARFem, rovněž i štěňata byla zvyklá na příkrmy typu BARF. Tímto způsobem byli nebo jsou krmeni i něktěří naši odchovánci; Arry, Adryn, Bonami, Billy, Cathy, Carrie, Cairo, Cobbo, Dorry. Co se týká ceny, tak krmení tímto způsobem vyjde o něco levněji, než krmení drahými superprémiovými granulemi. 

 

Krevní Barf profil

Doporučuji alespoň 1x za rok psovi udělat vyšetření krve (krevní obraz a především biochemii - jaterní a ledvinové parametry, poměr vápník-fosfor, štítná žláza T4,... takzv. krevní Barf profil). A to nejenom u psů, kteří jsou krmeny barfem. U štěňat, která jsou krmena barfem, je vhodné cca v půl roce jejich věku vyšetření krve, abychom věděli, zda jejich krmná dávka je vyvážená. U štěňat a mladých psů v růstu je zvláště důlěžitý poměr vápníku a fosforu ve stravě. Ideální poměr u dospělých jedinců by měl činit zhruba 1,2 : 1, u odrůstajících štěňat malých a středních plemen cca 1,5 : 1 a u mladých a zvláště rychle rostoucích jedinců velkých a obřích plemen musí činit 1,8-2 : 1, vždy ve prospěch vápníku. Rozmezí hodnot vápníku v krvi má být od 2,1 do 2,9 a fosforu od 0,9 do 1,7 mmol/l.  
 

Co je to BARF?

BARF je zkratka, která se dá vyložit (přeložit) mnoha způsoby - Born Again Raw Feeders (znovuzrozen krmit syrově), Bones And Raw Food (kosti a syrová potrava), Biologish Artgerechte Rohe Futerung (biologicky vhodná syrová výživa), ale pořád znamená to samé - je to metoda výživy masožravých domácích zvířat přirozeným způsobem - tedy syrové maso, kosti, zelenina a ovoce.

Nebudu se zde dlouze rozepisovat a rozebírat všechny aspekty krmení psa tímto způsobem. O tom si můžete podrobně přečíst na webových stránkách www.manwe.eu , nebo v knize od Kateřiny Novosádové; BARF - krmení psa přirozenou stravou. Celá problematika BARF, včetně výpočtu denní krmné dávky a různých jídelníčků, je zde velice pěkně zpracována a tato kniha mi v začátcích BARFování velmi pomohla (můžete si jí objednat na www.manwe.eu ). V tomto článku jednak z této knihy vycházím a jednak využívám zkušeností, které po několika letech krmení tímto způsobem, mám.

Denní krmná dávka dospělého psa by měla činit zhruba 2 - 3 % ideální hmotnosti (to znamená hmotnosti kterou chceme, aby pes měl). Složení krmné dávky pro dospělého psa je: 50-60 % masa + 20-30 % kostí + 20-30 % příloh.

Denní krmná dávka dospělé feny-psa většinou bývá 3 % z jejich váhy a bývá rozdělená do dvou dávek (pokud krmíme 2x denně). U 24 kg feny to znamená 360g masa, 216g kostí a 144 g příloh (celkem 720g). Doporučuji neřídit se příliš tabulkami ale tím, jak psi prospívají a jak vypadají. Jde o to, aby jídelníček psů byl vyvážený v řádech týdnů (ne dnů). Cílem je, aby během několika týdnů (zhruba jednoho měsíce), byla krmná dávka co nejpestřejší a co nejvíce odpovídala momentálním potřebám konkrétního psa. Naše 12-ti letá psí seniorka Basha má sklony k přibírání na váze. Denní dávku jsem jí tedy snížila na 2% z její váhy a zároveň, vzhledem k věku, upravila jídelníček.  

 

Jakým masem krmíme?

kosti: kuřecí skelety a hřbety, křídla, krky, kachní křídla a krky, občas vepřová žebírka

maso: hovězí maso a ořez, kuřecí, krůtí, jehněčí a skopové maso, občas zvěřina (ale pouze z ověřených zdrojů a bez kančího masa), vepřový a hovězí jazyk, srdce (pozor, srdce obsahuje hodně fosforu!), dršťky (prané i neprané, mají velmi příznivý poměr vápník-fosfor), kravské vemeno (je sice tučnější a může působit projímavě, ale má příznivý poměr vápník-fosfor), vepřové žaludky, plíce, játra, ledviny, vepřové tracheové trubice a hrtany, různé odřezky, chrupavky, drůbeží žaludky, srdíčka, ryby. Krmím jak pěknou libovou svalovinou, tak i horším masem, jehož součástí jsou chrupavky, šlachy, lůj.

přílohy: různé druhy zeleniny - mrkev, červená řepa, brokolice (tu je lepší krátce povařit), rajčata, ředkvičky, čínské zelí, různé druhy zelených salátů, kysané zelí, vařené brambory a batáty, spařené nebo vařené ovesné vločky, rýže, těstoviny.

doplňky: vajíčka, olej  (např. olivový, rybí, lososový), Pangamin, občas minerální přípravek a mořské řasy, mletý sušený šípek, mletá dýňová semínka, čerstvé spařené kopřivy (dáváme jen občas a nedáváme březím fenám)

Maso nakupuji na jatkách, v běžném obchodě nebo u firem specializovaných na maso pro psy. V praxi to vypadá tak, že přivezu z jatek (nebo obchodu) větší množství masa a kostí, které naporcuji do sáčků na jednotlivé denní dávky a zamrazím. Připravuji i různé směsi. Např. hovězí maso s droby, neboli vnitřnostmi (vnitřnosti mohou působit projímavě, proto je lepší je namíchat s masem), nebo směs tracheových trubic, různých odřezků a chrupavek. Vnitřnosti (játra, ledviny, srdce) dávám cca 1x týdně, dršťky 1-2x týdně, po zbytek týdne dávám maso - svalovinu a různé směsi, kosti, občas dávám ryby a na okousání větší kost s masem (výborná jsou např. vepřová žebírka). Krmnou dávku můžeme obohatit i kvalitní konzervou rybiček v oleji - sardinkami. Jako příloha se dává strouhaná zelenina (může se dávat i ovoce) a mně se osvědčilo dávat jako přílohu i vařené ovesné vločky, rýži, brambory, batáty a občas i těstoviny nebo rohlíky.

Může se zdát, že sestavení jídelníčku a krmné dávky, včetně přípravy je složité. Ale taková věda to zase není. Jde jenom o to mít dostatečně velký mrazák, nakoupit maso, připravit jednotlivé dávky, zamrazit, potom včas vyndat z mrazáku a dát do misky.

Při zpracování a rozmrazování masa je důležité dbát na hygienu a na určitá pravidla, zvláště v letním období. Maso nenecháváme zapařit, rozmrazujeme vyndané z obalu, pomalu a v chladu. Já to dělám tak, že večer vyndám z mrazáku dávku na další den a uložím do lednice, kde do dalšího dne rozmrzne. Případně na rozmrazení a ohřátí použiji mikrovlnku.     

Upozorňuji, že zároveň s masem se musí denně, ve správném poměru, podávat i SYROVÉ kosti. A to z důvodu vyváženého poměru vápníku a fosforu ve stravě. Vařené kosti zásadně nedáváme!!! Syrové kosti psí žaludeční šťávy dokáží proměnit v "kaši", ale vařením kosti mění svoji strukturu a jsou pro psy nebezpečné.

odkazy na některé firmy zabývajícími se prodejem masa pro psy:

www.krmivo-barf.czwww.zufrik.cz/www.krmivanyrany.cz/, www.dopsimisky.euwww.probarf.cz, www.richbarf.cz, www.sokolfalco.comwww.falcokrmiva.com/,  www.barfme.cz/, www.vetamix.cz, www.krmme.cz, www.ravell.cz/maso,   www.krmivaposvar.cz/ 

   

Příklad jídelníčku na 1 týden  (3 % z váhy 24 kg):

ponděli: 216g kuřecích skeletů, 360g hovězího ořezu+140g zeleniny (+rýže)+rybí olej,pangamin

úterý:   216g kuřecích křídel, 360g hovězího masa a nepraných dršek+140g zeleniny (+vařené ovesné vločky)+vejce 

středa: 216g kuřecích krků, 360g masové směsi (hov.ořez,jazyk,srdce) +140g zeleniny (+vařené brambory)+olivový olej,mletá dýňová semínka

čtvrtek: 216g kachních krků, 360g krůtího masa +140g zeleniny (+rýže)+rybí olej,pangamin

pátek:   216g kuřecích skeletů, 360g hovězího ořezu s droby (játra,plíce)+140g zeleniny (+rýže) +řasa

sobota: "odlehčovací den" - např. bílý jogurt se žloutkem+vařené ovesné vločky, neprané dršťky, "polévka" z vepřových nožiček,...

neděle: 216g kuřecích krků, 360g masové směsi (nebo ryb)+140g zeleniny (+těstoviny)+olivový olej,minerální přípravek

 

Jaké doplňky přidávám?

Jako zdroj minerálů se může dávat minerální doplněk (např. MicroMineral nebo Roboran), nebo také řasy (např. Biopolym nebo Kelpa). Řasy je možné dávat cca 1- 2x týdně (nebo dle doporučení výrobce), doporučuji je dávat jen občas, jako kůru. Minerální doplňky cca 1-2x týdně (nebo dle doporučení výrobce). Přísun vitamínu B zajistíme prostřednictvím Bkomplexu nebo Pangaminu (pivovarské kvasnice). Pangamin dávkujeme 3 tablety na 10 kg, cca 3x týdně. Jako zdroj vitamínu C dávám mleté sušené šípky nebo se může dávat vitamín C 500mg nebo 250mg s prodlouženým účinkem. Olej můžeme dávat každý den nebo 3x týdně (to platí především pro rybí a lososový olej) v dávce cca 1 lžička (dle velikosti psa). Před rostlinými oleji (mají velké množství omega-6 esenciálních mastných kyselin, které nejsou pro psy vhodné) dáváme přednost kvalitnímu oleji rybímu, lososovému, krilovému, je možné přidávat i olej olivový, kokosový, lněný..., 1-2x týdně dáváme 1-2 syrové žloutky (nebo celá vajíčka). Je vhodné dávat i mletá semínka, výborná jsou dýňová. V případě, že nedáváme solené pamlsky (většina jich sůl obsahuje), tak 1x týdně přidáváme 1-2 špetky soli. Kloubní výživu přidáváme štěňatům a mladým psům do 12. - 15. měsíce a volíme takovou, která má větší množství kyseliny hyaluronové. Doporučuji GAG od Canina, Geloren, Aptus Apto-flex nebo Alavis.

Pro posílení metabolismu, podporu imunity a zlepšení trávicího procesu se doporučuje do krmiva přidávat jablečný ocet (v dávce 2x denně kávová lžička).

Upozorňuji, že syrová strava obsahuje dostatečné množství všech potřebných látek. Proto to s přidávání doplňků příliš nepřeháníme. Někdy méně znamená více :-). 

Pangamin www.veterinarnipece.cz/pangamin-bifi-plus-s-inulinem-a-pupalkovym-olejem-1287.html

pivovarské kvasnice www.krmme.cz/kvasnice.html

běžný olivový olej (nejlépe lisovaný za studena)

rybí olej v kapslích (výborné složení) www.grizly.cz/vitaharmony-rybi-olej-omega-3-1000-mg-150-tobolek

lososový olej www.veterinarnipece.cz/lososovy-olej-pro-psy-kronch-1291.html

mořská řasa Canina www.canina.cz/p/canina-morske-rasy-tablety

hnědá mořská řasa Kelpa www.rak-brno.cz/doplnky-stravy/6485-kelpa-morska-rasa-1-kg.html

tekutá mořská řasa Biopolym www.veterinarnipece.cz/biopolym-morska-rasa-1665.html

minerální doplněk Micromineral www.baron.cz/micro-mineral/

minerální doplněk Roboran www.veterinarnipece.cz/roboran-klasik-pro-dospele-psy-3491.html

kloubní výživa GAG Canina www.canina.cz/p/canina-canhydrox-gag

kloubní výživa Geloren www.spokojenypes.cz/geloren-dog-90tbl/

kloubní výživa Aptus Apto-flex www.spokojenypes.cz/aptus-apto-flex-vet-sirup-500ml/

kloubní výživa Alavis www.veterinarnipece.cz/alavis-5-1396.html

vitamín C aktin.cz/medpharma-vitamin-c-500mg-s-sipky/100-7-tablet-zdarma-1574

přírodní vitamín C šípek www.krmme.cz/sipek.html

přírodní vitamín C Acerola www.krmme.cz/acerola.html

vápník Calcium Citrát Canina www.canina.cz/p/canina-calcium-citrat

 

doplňky můžete koupit i zde:

www.canina.cz www.dromy.cz  www.petvet.cz  www.veterinarnipece.cz/ www.baron.cz, https://shop.manwe.eu/, shop.zufrikteam.cz/index.php/probarf/11/doplnky, www.krmivo-barf.cz/cz-kategorie_376954-0-doplnky-stravy-pro-psy-a-kocky-vitaminy-mineraly.html

 

různá doporučení:

- čerstvé maso PŘEMRAŽUJI (doporučuje se min. doba 3 dny nebo dokonce až 3 týdny, při teplotě -18 st.)

- maso ze zvěřiny doporučuji vařit

- potrava má mít pokojovou, nebo tělesnou teplotu (po vyndání z lednice ji stačí chvilku ohřát v mikrovlnce)

- žloutek dávám syrový, bílek naopak vařený (ale nemusí být)

- kosti krmím zásadně SYROVÉ, maso a kosti podávám nakrájené (nasekané) na větší kousky

- štěňatům a psům, kteří mají problém s kostmi, se kosti dávají pomleté na mlýnku (popř. stačí poklepat paličkou na maso)

- zeleninu strouhám (krouhám) a je možno ji také zamrazit nebo poř. krátce povařit (větší kousky zeleniny jsou pro psa špatně stravitelné)

- pokud krmíme kuřecí a kachní krky, maso z krku, hrtany a trachei, je nutné si dávat pozor a nezkrmovat zároveň štítnou žlázu (její zkrmování by mohlo způsobit zdravotní problémy), není problém štítnou žlázu najít a vyříznout

- jako zdroj vápníku můžeme přidávat namleté sušené skořápky slepičích vajec, zakápnuté citrónovou šťávou (nebo Calcium Citrát od Caniny) a jako zdroj vitamínu C namletý sušený šípek (nebo vitamín C 500mg nebo 250 mg s prodlouženým účinkem) 

-  do jídelníčku můžeme (ale také nemusíme) zařadit jeden "odlehčovací den", kdy nedáváme maso, ale např. jen bílý jogurt, který můžeme smíchat s uvařenými ovesnými vločkami, sýr cottage, vařená vajíčka (150 g na 10 kg váhy psa), "polévku" z uvařených vepřových nožiček s ovesnými vločkami a zeleninou

- vnitřnosti (obzvlášť játra, ledviny a srdce) obsahují velké množství fosforu, proto je dobré je krmit méně často, cca 1x týdně

- rybí (lososový olej) dáváme max. 3 týdně a doporučuji kupovat kvalitní olej v kapslích (já kupuji v lékárně v kvalitě pro lidskou spotřebu)

- před krytím a březím fenám nedáváme játra (obsahují velké množství vitamínu A, jeho nadměrné množství může způsobovat vývojové vady)

- březím fenám nedáváme žádné bylinky, a to ani spařené kopřivy  

 

Jaké granule?

Protože ne všichni  majitelé našich štěňat chtějí krmit BARFem, jsou štěňata při odchodu do nových domovů zvyklá i na kvalitní granule. Při jejich výběru  preferuji granule bez sóji, umělých konzervačních látek, barviv a ochucovadel, pokud možno bez obilovin a kuřecího masa (které je velmi častým alergenem), s velkým podílem masa. Při odchovu štěňat mám velmi dobré zkušenosti s granulemi Wolfsblut Puppy www.wolfsblut.cz/.  U našich odchovánku máme dobré zkušenosti s granuleni Yoggies yoggies.cz/, Primordial, Essential, Acana, Platinum.

V kombinaci s barfem se mi osvědčily granule lisované za studena Yoggies nebo Marcus-Muhle Black Angus

Velké srovnání granulí najdete zde:  www.psikrmivoradce.cz , nebo také zde:  vse-o-krmivech.cz/.  Ale pořád to jsou "jen" granule :-)

Další možností je krmit psa vařeným masem a přílohou. V tomto případě se podávají psům doma připravované krmné směsi. Krmná směs se skládá z vařeného masa (v tomto případě je možné používat i horší a odpadové maso a bez rizika i maso ze zvěřiny) a příkrmů rostliného původu (vařené ovesné vločky, těstoviny, rýže, zelenina, brambory). Krmná směs se zalévá vývarem. Zároveň je nutné přidávat potřebné vitamíny a minerály. Upozorňuji, že tepelně upravené kosti psovi zásadně NEPODÁVÁME.

 

Krmení štěňat ve věku 2 - 6 měsíců

Výpočet krmné dávky:

Protože štěňata v tomto období rychle rostou, mají velké nároky na množství potravy. Krmnou dávku tedy musíme těmto nárokům přizpůsobit. Denní krmná dávka by pro štěně měla být zhruba 4 - 6 % ideální hmotnosti (to je hmotnost kterou má mít daný jedinec v danou dobu= tolik, kolik by měl pejsek zrovna vážit).

Počet krmení: stáří psa 2 měsíce - 4-5x denně, 3 měsíce - 3-4x denně, 4 měsíce - 2-3x denně, 5 měsíců - 2-3x denně, 6 měsíců - 2x denně,

Složení krmné dávky: 50 % masa + 30 % kostí + 20 % příloh

Každé štěně je jiné. Některé má větší potřeby, některé zase menší. Kolik je pro naše štěně tak akorát, musíme vysledovat sami. Štěně nesmí být ani hubené, ani tlusté. Protože štěňata rychle rostou, musíme krmnou dávku každý týden až dva přepočítávat. U štěňat maďarských ohařů měníme dávku při nárůstu o 3 -5 kg.

Naše mladé feny prvních 5 měsíců dostávají dávku krmení 6 % z jejich váhy, od 5. měsíce dávku snižuji na 5% a postupně snižuji až na 3 %. Řídím se tím, jak prospívají a přibírají na váze. Podle toho upravím dávku.

 

Příklad:

Krmná dávka pro 10 kg psa činí: celkem 6 % váhy psa ... 600g, maso 50 % ... 300g, kosti 30 % ... 180g, příloha 20 % ... 120g

Příklad jídelníčku pro štěňata od 2 měsíců (krmení 4-5xdenně):

1. den: kuřecí maso+mixovaná zelenina, kuřecí maso+mix.zelenina+žloutek, kuřecí křídla, kuřecí srdíčka (+vařené brambory), kuřecí křídla, kloubní výživa,olej,minerální doplněk pro štěňata

2.den: hovězí maso+mix.zelenina(+spařené ovesné vločky), kuřecí skelety, hovězí maso+mix.zelenina, tvaroh+banán+med, kuřecí křídla, olej,pangamin,kloubní výživa,mletý sušený šípek

3. den: dršťky+žloutek, krůtí maso+mix.zelenina (+rýže), dršťky, kuřecí křídla, kloubní výživa,olej,mletá dýňová semínka

4. den: kuřecí prsa+kuřecí játra+mix.zelenina (+rýže), kachní křídla, kuřecí prsa (+vařené brambory), kachní křídla, bílý jogurt, olej, pangamin, kloubní výživa

5. den: hovězí maso s droby+mix.zelenina, kuřecí krky, hovězí maso s droby+mix.zelenina (+spařené ovesné vločky), kuřecí krky, kuřecí prsa+žloutek,olej,kloubní výživa,řasa

6. den: vepřový jazyk+mix.zelenina, bílý jogurt, krůtí maso+mix.zelenina (+pohanka), kuřecí skelety, drůbeží žaludky+mix.zelenina, kloubní výživa,olej,pangamin

7. den: hovězí maso+mix.zelenina+žloutek, kuřecí křídla, hovězí maso+mix.zelenina (+těstoviny), kuřecí křídla, dršťky,olej,kloubní výživa, mleté sušené šípky

 

štěně od 3 měsíců (krmení 4x denně)

1. den: kuřecí křídla, hovězí maso s droby (+vařené brambory)+žloutek, kuřecí skelety, hovězí maso s droby+mix.zelenina (+rýže), olej,pangamin,kloubní výživa

2. den: kuřecí krky, drůbeží žaludky+mix.zelenina, kuřecí krky, tvaroh+banán+med, olej,minerální doplněk pro štěňata

3. den: kachní křídla, ryba+mix.zelenina, kachní křídla, jehněčí maso+mix.zelenina(+těstoviny)+olej,pangamin,kloubní výživa,šípek

4. den: kuřecí křídla, dršťky+žloutek, kuřecí skelety, hovězí maso+mix.zelenina, olej,kloubní výživa,mletá dýňová semínka

5. den: králičí hřbet, hovězí maso+mix.zelenina(+ovesné vločky), kuřecí křídla, bílý jogurt+med, olej,pangamin,kloubní výživa

6. den: kuřecí skelety, kuřecí maso+mix.zelenina (+kroupy), kuřecí skelety, drůbeží játra (+vařené brambory),olej,kloubní výživa,řasa

7. den: kachní krky, hovězí maso s droby+mix.zelenina, kachní krky, krůtí maso+mix. zelenina+žloutek(+pohanka), olej,kloubní výživa,šípek

štěně od 4 měsíců (krmení 3x denně)

1. den: kuřecí skelety, hovězí maso+mix.zelenina, vepřová játra+mix.zelenina (+ovesné vločky), olej,kloubní výživa,řasa

2. den: kachní křídla, ryba+mix.zelenina (+rýže), vepřový jazyk (+vařené brambory), olej,kloubní výživa,mletá dýňová semínka

3. den: kuřecí skelety, dršťky+žloutek, tvaroh+banán (+ovesné vločky), olej,pangamin,kloubní výživa,šípek

4. den: kuřecí krky, kuřecí žaludky a srdíčka+mix.zelenina (+rýže), kuřecí maso+mix.zelenina, olej,kloubní výživa,minerální doplněk pro štěňata

5. den: kuřecí křídla, bílý jogurt+žloutek, hovězí maso s droby+mix.zelenina (+ovesné vločky), olej,pangamin,kloubní výživa

6. den: králík na polévku (hřbety,žebra,hlava), hovězí maso+mix.zelenina (+těstoviny), hovězí maso (+vařené brambory)+žloutek, olej,kloubní výživa

7. den: kuřecí skelety, ryba+mix.zelenina+žloutek, kuřecí maso+mix.zelenina (+rýže), olej,pangamin,kloubní výživa,šípek

štěně od 5 měsíců (krmení 2-3x denně):

1. den: kuřecí skelety, hovězí maso s droby+mix.zelenina(+ovesné vločky), olej,kloubní výživa,řasa

2. den: vařená vajíčka, dršťky, bílý jogurt+žloutek+med,kloubní výživa,šípek

3. den: kuřecí krky, směs hovězího masa a chrupavek+mix.zelenina(+rýže), olej,pangamin,kloubní výživa

4. den: králičí hřbet, krůtí maso+mix.zelenina+žloutek (+rýže), olej,kloubní výživa,mletá dýňová semínka

5. den: kachní křídla, hovězí maso+mix.zelenina (+vařené brambory), tvaroh+banán+med, olej,kloubní výživa,minerální doplněk pro štěňata

6. den: kuřecí skelety, vepřový jazyk +mix.zelenina+žloutek, olej,kloubní výživa,šípek

7. den: králík na polévku, hovězí maso+mix.zelenina (+ovesné vločky), bílý jogurt, olej,pangamin,kloubní výživa

štěně od 6 měsíců (krmení 2x denně):

1 den: kuřecí křídla, hovězí maso+zelenina(+ovesné vločky)+olej,kloubní výživa,řasa

2. den: kuřecí skelety, krůtí maso (+vařené brambory)+žloutek,olej,kloubní výživa

3. den: kuřecí krky, neprané dršťky, šípek, kloubní výživa

4. den: kuřecí křídla, bílý jogurt+ovesné vločky+banán+jablko+med, kloubní výživa,minerální doplněk štěňata

5. den: kuřecí skelety, hovězí maso+zelenina (+rýže), olej,pangamin,kloubní výživa,mletá dýňová semínka 

6. den: kuřecí krky, hovězí maso s droby+zelenina (+vařené brambory), olej,kloubní výživa, šípek

7. den: kuřecí křídla, ryba +zelenina(+rýže), olej,pangamin,kloubní výživa

Krmnou dávku u maďarského ohaře začneme snižovat cca od 5. - 6. měsíce (nebo i později; od cca 8. - 9. měsíce). Vždy je třeba se řídit tím, jak pejsek vypadá a přibírá na váze. Nejpozději v cca 12. - 16. měsících by už dávka měla být snížená.  Snížíme vždy jen o trochu  (0,5-1 %) a týden až dva počkáme, jak bude pes reagovat. Pokud by přibíral, pokračujeme ve snižování. Začne-li hubnout, ubrali jsme moc a na čas zase trochu přidáme. Kloubní výživu dáváme nejméně do 12. - 15. měsíce.

Jako zdroj vitaminu C, který je ve větší míře potřeba během přezubování a největšího růstu, můžeme přidávat vitamín C 500mg nebo 250mg s prodlouženým účinkem nebo přírodní vitamín C acerola www.krmme.cz/acerola.html, nebo namleté sušené šípky.

Pokud se u štěněte objeví růstové problémy, např. prošlapy (příp. volný hřbet) doporučuje se, jako zdroj glykosaminoglykanů, velmi účinný přípravek GAG od Canina www.Canina.cz a jako zdroj L-karnitinu přípravek Karnivit forte (např. www.benefeed.cz).

   

použitý zdroj: Kateřina Novosádová "Krmení psa přirozenou cestou" a www.manwe.eu

 

zde jsou odkazy na některé zajímavé články týkající výživy psů:

o BARFu  baron.cz/pes/prirodni-lekarna/clanky/vyziva-psa-jidelnicek-prirozene-syrove-stravy/i-0

jak na BARF www.dopsimisky.eu/content/5-jak-na-barf

RNDr.Ivan Stuchlý, Barfování a doplňková krmiva chovatelskeforum.com/viewtopic.php?f=43&t=21815

MVDr. Štourač: Barfování a krmení psa je o zdravém selkém rozumu www.radaveterinare.cz/pes/clanky/barfovani-a-krmeni-psa-je-o-zdravem-selskem-rozumu-rika-veterinar-milan-stourac-94

MVDr. Štourač, veterinární a chov. poradna www.deutsche-dogge.cz/veterinarni-a-chovatelska-poradna/

základní energetické a neenergetické živiny: www.ifauna.cz/psi/clanky/r/detail/5620/vii-kapitola-kynologie-zakladni-energeticke-a-neenergeticke-ziviny/

jak vybírat granule: krmeni.cz/item/jak-vybirat-psi-granule

každý pes je vyjímečný: druhasance.webnode.cz/news/kazdy-pes-je-jedinecny/

 

kuřecí žaludky se zeleninou

hovězí maso se zeleninou

 

další foto zde: www.rajce.net/a6545597