Chovatelská stanice maďarských ohařů krátkosrstých

Hungarian vizsla kennel

 

 

Chovatelská stanice "Z Pelestrovských lesů"  vznikla v roce 2010 a zabývá se chovem maďarských ohařů krátkosrstých. Byla založena na všestranné chovné feně ICH. Basha Bell od Křemence. Na této feně byly odchovány tři vrhy, celkem 19 potomků. Z těchto potomků jich bylo v ČR uchovněných osm a další dva v zahraničí. V dubnu 2016 bylo Bashe osm let, což je limitní věk pro chovnost feny. Zařadila se tak mezi psí veterány a do chovu již nezasáhne. Z vrhu "C"  jsme si doma nechali fenku Cathy. Tato fena již splnila všechny podmínky chovnosti a je naší novou chovnou fenou. Další posilou naší chovatelské stanice je fena Carrie, jejíž odchovy naše chs zaštítí. Pod hlavičkou chs Z Pelestrovských lesů zde prezentujeme i další feny a psy z našich odchovů.

Štěňátka z naší chovatelské stanice jsou odchována v bytě, zvyklá na běžný provoz domácnosti a jsou zvyklá i na pobyt v kotci a na zahradě (pokud počasí dovolí). Do svých nových domovů odcházejí socializovaná (úměrně k věku), očkovaná, odčervená, tetovaná, čipovaná, s veterinární prohlídkou. Každé štěňátko má průkaz původu (rodokmen), europas a kupní smlouvu. S jejich majiteli jsem průběžně v kontaktu, jsem ochotna poskytnout radu a pomoc při jejich výchově, výcviku, předvedení na výstavách a pod.

Naši odchovánci jsou svým majitelům výbornými společníky. Někteří z nich se zároveň úspěšně prezentují jak na poli výstavním, tak i na poli pracovním,  jsou uchovněni, jsou využíváni v myslivosti. A to i přesto, že jsou v rukách začátečníků, co se týká lovecké kynologie. Někteří jejich majitelé dokonce v lovecké kynologii a myslivosti našli zalíbení :-). Jsem za to moc ráda, protože maďarský ohař není jenom "módní pes", ale především lovecké plemeno - ohař, pro kterého je lov a využití v myslivosti to, pro co byl vyšlechtěn a co miluje. 

Z našich odchovů jsou zatím uchovněny čtyři feny. Fena Cathy a fena Carrie budou pokračovatelky chovu v chovatelské stanici stanici "Z Pelestrovských lesů". Na feně Adryn její majitelka Zuzana Matějková založila chovatelskou stanici "Rebel of Rusty Suzie". A na feně Bonami její majitelka Jana Horníčková založila chovatelskou stanici "Bon ami roux". Oběma spřáteleným chovatelským stanicím přeji hodně úspěchů a se zájmem budu sledovat jejich odchovy. Jsem zvědavá, jak se osvědčí naše fena Basha v pozici "báby"  :-)

 

   

 

"Pelestrovké lesy" - malebná krajina kousek od Havlíčkova Brodu. Patří pod Myslivecké sdružení Perknov, kde jsme s Bashou a s Cathy "doma". Každé dva roky zde OMS Havl. Brod pořádá vyhlášený "Havlíčkobrodský pohár" (lesní zkoušky a vodní práce), máme zde výborné podmínky k výcviku. V těchto lesích "chodíme" hony našeho mysliveckého sdružení.  Uprostřed lesů na nás čeká útulná Pelestrovská hospůdka, která se stává naším útočištěm během výcviků i příjemných procházek. Tyto lesy skrývají celou řadu velmi zajímavých míst, snad i proto se v poslední době stávají stále častěji oblíbeným místem odpočinku pro turisty, houbaře, cyklisty, běžkaře a v posleních letech i jezdce na koních. 

Dalším sdružením, kam chodíme pravidelně na hony, je Myslivecké sdružení Krásná Hora. Jedná se o rozsáhlou honitbu s náročnými, ale zároveň krásnými terény, která se rozkládá od hradu Lipnice směrem k Havlíčkovu Brodu.

Dále jsme hosty na bažantích honech v žehušické oboře i na dalších honech na drobnou zvěř. U nás na havlíčkobrodsku je bažantů a zajíců málo, a tak pozvání na takovéto hony s radostí přijímám :-)