Chovatelská stanice maďarských ohařů krátkosrstých

Hungarian vizsla kennel

 

 

Chovatelská stanice "Z Pelestrovských lesů"  vznikla v roce 2010 a zabývá se chovem maďarských ohařů krátkosrstých. Byla založena na všestranné chovné feně ICH. Basha Bell od Křemence. Na této feně byly odchovány tři vrhy, celkem 19 štěňátek. V dubnu 2016 bylo Bashe osm let, což je limitní věk pro chovnost feny. Zařadila se tak mezi psí veterány a do chovu již nezasáhne. Z vrhu "C"  jsme si doma nechali fenku Cathy. Je to mladá fena, která prošla výběrem do chovu, ale zatím ještě nemá splněny všechny podmínky chovnosti. Pod hlavičkou naší chovatelské stanice zde prezentujeme i další feny a psy z našich odchovů.

Štěňátka z naší chovatelské stanice jsou odchována v bytě, zvyklá na běžný provoz domácnosti a jsou zvyklá i na pobyt v kotci a na zahradě (pokud počasí dovolí). Do svých nových domovů odcházejí socializovaná (úměrně k věku), očkovaná, odčervená, tetovaná, čipovaná, s veterinární prohlídkou. Každé štěňátko má průkaz původu (rodokmen), očkovací průkaz a kupní smlouvu. S jejich majiteli jsem průběžně v kontaktu, jsem ochotna poskytnout radu a pomoc při jejich výchově, výcviku, předvedení na výstavách a pod.

Naši odchovánci jsou svým majitelům výbornými společníky. Někteří z nich se zároveň úspěšně prezentují jak na poli výstavním, tak i na poli pracovním,  jsou uchovněni, jsou využíváni v myslivosti. A to i přesto, že jsou v rukách začátečníků, co se týká lovecké kynologie. Někteří jejich majitelé dokonce v lovecké kynologii a myslivosti našli zalíbení :-). Jsem za to moc ráda, protože maďarský ohař není jenom "módní pes", ale především lovecké plemeno - ohař, pro kterého je lov a využití v myslivosti to, pro co byl vyšlechtěn a co miluje. 

Z našich odchovů jsou zatím uchovněny dvě feny. Fena Adryn, na které její majitelka Zuzana Matějková založila chovatelskou stanici Rebel of Rusty Suzie. A fena Bonami, na které její majitelka Jana Horníčková založila chovatelskou stanici Bon ami roux. Oběma spřáteleným chovatelským stanicím přeji hodně úspěchů a se zájmem budu sledovat jejich odchovy. Jsem zvědavá, jak se osvědčí naše fena Basha v pozici "báby"  :-)

 

   

 

"Pelestrovké lesy" - malebná krajina kousek od Havlíčkova Brodu. Patří pod Myslivecký spolek Perknov, kde jsme s Bashou a s Cathy "doma". Každé dva roky zde OMS Havl. Brod pořádá vyhlášený "Havlíčkobrodský pohár" (lesní zkoušky a vodní práce), máme zde výborné podmínky k výcviku. V těchto lesích "chodíme" hony našeho mysliveckého spolku.  Uprostřed lesů na nás čeká útulná Pelestrovská hospůdka, která se stává naším útočištěm během výcviků i příjemných procházek. Tyto lesy skrývají celou řadu velmi zajímavých míst, snad i proto se v poslední době stávají stále častěji oblíbeným místem odpočinku pro turisty, houbaře, cyklisty, běžkaře a v posleních letech i jezdce na koních. 

Dalším spolkem, kde jsme hosty na honech, je Myslivecký spolek Krásná Hora. Jedná se o rozsáhlou honitbu s náročnými, ale zároveň krásnými terény, která se rozkládá od hradu Lipnice směrem k Havlíčkovu Brodu.