O nás/About us

(jak to začalo a pokračovalo)

 

 

Psi přicházejí do našeho života,

aby nás učili o lásce,

odcházejí, aby nás učili o ztrátě.

Nový pes nikdy nenahradí starého psa,

ale pouze rozšíří srdce.

Pokud jste milovali mnoho psů,

vaše srdce je obrovské.

 

 

            V naší rodině vždy nějaký pes byl. Jako dítě si vzpomínám na foxteriéra Bobíka, následovala fena německého ovčáka a potom temperamentní jezevčík. Všichni tito psi byli „bezpapíráci“, neprošli žádným výcvikem, ale stále jsou v mých vzpomínkách. 

            Osudné se mi stalo jaro v roce 2008, kdy do mého života vstoupil maďarský ohař. Zcela náhodou a neplánovaně. Byla to fenka, které jsem dala jméno Basha. Pocházela z chovatelské stanice Od Křemence, jejíž majitelkou je Helena Lednová. Ačkoliv je maďarský ohař lovecké plemeno, tak jsem si Bashu pořídila s úmyslem, že to bude společník. To jsem ještě netušila, jak mi maďarský ohař převrátí život vzhůru nohama....            

            Zlomem se v roce 2009 stala květnová mezinárodní výstava psů v Praze, na kterou jsem Bashu, bez jakýchkoliv ambicí, přihlásila. A té se v pouhých 13-ti měsících podařilo získat titul CAJC - nejlepší mladý plemene, BOB - vítěz plemene a ve skupině FCI VII získala  BIG 4!  A tak začala její výstavní kariéra :-). Tituly se jen hrnuly. Ve 3,5 letech byla českým junior šampionem, českým šampionem a grandšampionem, polským šampionem a mezinárodním šampionem krásy. V roce 2011 se jí na klubové výstavě podařilo získat titul BIS - klubový vítěz a nejlepší pes klubové výstavy, čehož si velmi cením. Nabízela se možnost dalších výstav a šampionátů, ale proč a k čemu stále dokola dokazovat její výborný exteriér?

           Maďarský ohař je především lovecké plemeno, byl vyšlechtěn k práci a tu miluje. A tak jsem se začala zajímat o lovecký výcvik. Nebylo to jednoduché. Pročetla jsem všechny možné příručky o výcviku ohařů, absolvovala lovecké výcviky, domluvila si přístup do honitby, kde jsme mohla trénovat. Učily jsme se, Basha i já. Ukázalo se, že je to chuťová a šikovná fena a že nás obě "lovečina" velmi baví. Podařilo se nám výborně zvládnout několik loveckých zkoušek; zkoušky vloh, podzimní zkoušky, zkoušky z vodní práce, lesní zkoušky i zkoušky všestranné. A poté následovala praxe, kde jsme spolu zúročily všechno naše předchozí snažení. Byla to odměna pro nás obě :-).

        A pak následovalo období chovatelské. Na Bashe jsem založila chovatelskou stanici "Z Pelestrovských lesů".  A Basha se osvědčila i jako chovná fena. Ve třech vrzích dala 19 potomků, z nichž jich bylo v ČR uchovněných sedm a další dva v zahraničí. Naši "Pelestráčci" sbírají úspěchy jak na poli výstavním, tak i na poli pracovním a po našich chovných fenách nastoupila další nadějná generace. Díky chovatelství jsem poznala pár výborných přátel a myslím, že "Pelestráčci" vytvořili fain team ;-). 

        Mým přáním bylo, nechat si doma po Bashe pokračovatelku v chovu. Z vrhu "B" jsem si nechala fenku Bellu. Velmi nadějná fena, jejíž život předčasně ukončila náhoda. Pro mne to bylo po více stránkách těžké životní období, kdy jsem uvažovala, že již dál v chovatelství nebudu pokračovat. Ale život jde dál a tak přišel vrh "C", z něhož jsem si doma nechala fenku Cathy. Byla to oboustranná láska, s Cathy jsme si byly souzeny :-). Po poslušné a zodpovědné Bashe do mého života vtrhla jak uragán. Říkám o ní, že to je "fena s názorem" ;-).  Ač je výborného exteriéru, nemá příliš ráda výstavy a nerada se předvádí.  Zde svou roli sehrála špatná zkušenost, kterou si bohužel spojila s výstavním kruhem. I přes tento handicap, v silné konkurenci, získala 6x ohodnocení výborná a 3x titul res. CAC . Cathy mi vše vynahradila na poli pracovním. Výborně jsme spolu zvládly několik pracovních zkoušek; zkoušky vloh, podzimní zkoušky, lesní zkoušky a zkoušky z vodní práce. Je to fena, která miluje práci v revíru a hony. Je velmi fyzicky zdatná, houževnatá a otužilá. Výborně zvládá jak těžké terény, tak špatné povětrnostní podmínky. Užíváme si spolu lovecké praxe.  Cathy zároveň splnila všechny podmínky chovnosti a jak se osvědčí v chovu, ukáže čas.

        Basha mi ukázala krásu přírody, lovecké kynologie, myslivosti, chovatelství a vděčím jí za mnohé. Cathy je fena, která kašle na pravidla a která mě naučila být nad věcí, nic neplánovat, neočekávat, prdět na pozlátko a jít svojí vlastní cestou. Mám zkušenost, že každý pes, který přijde do našeho života, nás má něco naučit a někam posunout. A obě moje holky to zvládly dokonale :-)  

 

Chci zde poděkovat jednak majitelům našich "Pelestráčků" za výbornou prezentaci chs Z Pelestrovských lesů a zároveň všem, kdo mi na mé cestě s maďarským ohařem pomáhali a pomáhají.

    

Martina Šoupalová

chs Z Pelestrovských lesů