Rok 2009

 

 

  

6.12. National Dog Show Nowa Ruda, Polsko

Basha - excellent 1, CWC, National winner, BOB, BOG3

 

Výstavní sezonu roku 2009 jsme úspěšně zakončili na národní výstavě  Nowa Ruda v Polsku. Basha opět soutěžila v mezitřídě, posuzoval rozhodčí Jan Ryk. Basha získala ocenění: V1, CWC, NDSwR, BOB a v odpolední soutěži skupiny VII FCI - BOG3!!

 

Tuto výstavu jsme pojali tak trochu jako "rodinnou výpravu". Kromě Bashy zde chovatelskou stanici Od Křemence úspěšně zastupovali také Adongo a Byron, v čele s maminkou Barunkou (Bell Hope). I díky tomu celá výstava proběhla ve velice příjemné atmosféře.

 

 

 "smečka Od Křemence"  zleva: Barunka, Adongo, Basha, Byron

 


 Basha

  

 


 

 

září - říjen -listopad - první hon

 

Celý podzim jsme se věnovali loveckému výcviku. Jsme rádi, že máme možnost trénovat v několika honitbách. A to je na Bashe hodně znát. Začala pěkně hledat, vystavovat, postupovat a i klidy jsou už daleko lepší. Co se týká aportů, tak Basha začala nosit různé typy aportů, včetně těch těžších. Začali jsme zkoušet aporty se zvěří a tam opět nastal problém. Ještě tak holuba, toho aportovala, ale bažanta už nosit odmítala.

 

Začalo období honů a my jsme v rámci loveckého výcviku dostali také pozvání. Pozvání jsme dlouho zvažovali, protože víme, že pes, který ještě nemá podzimní zkoušky a není docvičený, se může na honech zkazit. Nakonec jsme si řekli, že to zkusíme. Hon byl kousek od Havlíčkova Brodu a byla to premiéra nejenom pro Bashu, ale i pro mně. Bashu musím moc pochválit; nebála se výstřelů, pěkně prohlédávala houštiny, přitom si mě nezapomínala hlídat a byla ukázněná. I když to byl její první hon, bylo vidět, že je ve "svém živlu". Leče na vypuštěných bažantech jsem se s Bashou raději nezúčastnila, přivázala ji na řemen a nechala ji koukat, jak ostatní psi pracují. Na závěr jsem ji na chvíli vypustila a Basha krásně dohledala ztraceného bažanta.

 

Domů jsem si z honu donesla dva bažanty; slepici a kohouta.  A tak hned druhý den jsem začala s aportama. A světe div se! Basha krásně aportovala jak slepici, tak kohouta. Jakoby jí na honu konečně došlo, k čemu ty nudné aporty vlastně jsou...

 

7.11. International Dog Show Praha

Basha - excellent 2, res. CAC

7. listopadu jsme se s Bashou zúčastnili Mezinárodní výstavy psů v Praze. Tentokrát se na výstavu přihlásilo 30 MOK a Basha soutěžila v mezitřídě. Posuzoval pan MVDr. Šimek. Kromě Bashy zde chovatelskou stanici Od Křemence zastupoval i Byron Bay pod vedením Lucky Havlíčkové. Fandit nám přijela i naše paní chovatelka Helena Lednová. Atmosféra byla sice trochu napjatá, to ovšem vůbec nevadilo Bashe a Byronovi. Stali se z nich velcí kamarádi a část výstavy strávili přetahováním se o kostičku. Je vidět, že to je "brácha se ségrou", jsou si hodně podobní. Nejprve do kruhu nastoupila Lucka s Byronem a získali ocenění výborná 2, res. CAC. Basha nastoupila do kruhu společně s dalšími třemi fenami a získala stejné hodnocení jako Byron - výborná 2, res. CAC. Výborná 1, CAC a CACIB získala Akira Harangházi, neboli "Růženka". S Růžou i jejím majitelem se známe z výcvikových táborů a z výstav. Na jaře, na výstavě MPV Praha, Basha Růženku porazila, tak jí to teď holka oplatila. BOB získal Ch. Or Kajan z Baštin pod vedením Zuzky Čechové.

Zatímco na jaře na MVP v Praze jsme byli úplní nováčci, teď už jsme zde potkali spoustu známých. Bashu musím moc pochválit, protože se výborně prezentovala. Na zpáteční cestě domů jsme se zastavili v Pardubicích u manželů Lednových. Basha se na poli vylítala s jejich fenkami Aurou, Irrou a maminkou Barunkou. Auře se minulou sobotu podařilo udělat podzimky v I. ceně, a tak nám vzorově ukázala aport bažanta. 

 

 

24.10. Basha - kandidát chovu /candidate of breeding

 

Dnes jsme se s Bashou vydali na MVP České Budějovice, tentokrát ale pouze jako diváci. Ne, že bychom se na výstavu nepřihlásili, ale přihláška místo do Českých Budějovic, nějakým omylem, doputovala do Brna (takže na NV v Brně jsme byli přihlášeni 2x). No nic, i to se stane... V Č. Budějovicích jsme využili toho, že se po vystavování v kruzích konal výběr do chovu, takže Basha je ode dneška kandidát chovu.

 

Na výstavě jsme se sešli a popovídali si s manželi Lednovými a jejich fenkami Aurou a Irrou. Aura získala ocenění V2, res. CAC a rovněž úspěšně prošla výběrem do chovu. Tuto výstavu jsme si opravdu užili. Hlavně díky tomu, že se počasí vydařilo a my jsme měli konečně čas, jako diváci, si výstavu v klidu prohlédnout.

 

 

 

 

 

17.10.  National Dog Show Brno

Basha - excellent 1, CAC, National winner

 

Tuto sobotu jsme se po delší době vypravili zase na výstavu, a to na Moravskoslezskou národní výstavu do Brna. Na výstavu se přihlásilo 11 MOK, Basha soutěžila v mezitřídě. Posuzoval Ing. Jaromír Dostál, DrSc. A Basha opět nezklamala; získala ocenění výborná 1, CAC a Národní vítěz. V soutěži o BOB byla druhá, za výborným psem - Krisem Malomkozi ze Slovenska. S Krisem a jeho majitelem, panem Dušanem Gajdošechem, se již z výstav známe. Kris a Basha mají v rodokmenu společného "dědu" - Boba zo Stredy.

 

 

 

 

3. října

 

Myslivecké sdružení Perknov (toto sdružení nám umožnilo s Bashou trénovat v jejich honitbě a jsou zde na nás moc hodní) tuto sobotu pořádalo podzimní zkoušky. Zkoušek se zúčastnilo 12 psů, z toho 6 ohařů. Někteří vůdcové přijeli zdaleka; z Brna a dokonce až ze Slovenska. Společně s Bashou jsme šli omrknout co nás, doufejme, čeká příští rok a podpořit naše přátele; Vítka a německého ohaře Kvída. Basha s Kvídem občas chodí trénovat.

 

Podzimky se opravdu vydařily. Bylo krásné počasí, velice příjemná společnost a výborné zázemí (ten gulášek opravdu neměl chybu). Všichni psi, společně s vůdci, ze sebe vydali co mohli. Vítězem se stal výmarský ohař s vůdkyní ze Slovenska. Na závěr celého dne si Basha dala "lehký" dvouhodinový trénink po okolních polích. Basha byla do práce celá nažhavená; celý den být přivázaná na řemenu a jenom se koukat, jak ostatní lovečáci makají - to bylo nad její nervy. S nadšením prohledala okolní pole, celou dobu běhala jak torpédo. Podařilo se jí vystavit nějakého toho zajíce a srnku. Takže za celý den na řemenu, alespoň nějaká odměna.

 

  

 

 

30.9. Basha - DKK 0/0 (HD A)

 

Dnes jsme dostali výsledek RTG DKK od MVDr. Pepříka, na který jsme s napětím čekali:

 

Basha má DKK 0/0 (HD A) !!!

 

 

 

28. - 30.8. výcvik Zalažany

 

Protože jsme nejeli na výcvikový tábor do Lučkovic, domluvili jsme si třídenní individuální výcvik u zkušeného výcvikáře ohařů Jirky Drábka v Zalažanech. Potřebovala jsem hlavně poradit s aportama, protože se na nich Basha nějak zasekla. A musím napsat, že Jirka si s Bashou rychle poradil, i když ze začátku trochu vzdorovala. Ve výcviku jsme kromě aportů trénovali také pole, hledání a vystavování. Zjistili jsme, že máme co dohánět a letos to na podzimky rozhodně nevypadá.

 

 

 

 

 

srpen

 

Opět jsme se přihlásili na letní týdenní výcvikový tábor v Lučkovicích. Do Lučkovic jsem moc se těšila. Jednak, že se zase potkáme se všemi známými a jednak jsem se spoléhala, že se na táboře připravíme na podzimní zkoušky. Bohužel, před odjezdem se Basha začala hárat, a tak bylo po těšení ...

 

A tak místo do Lučkovic, jsme i s hárající Bashou vyrazili na týden do Jizerských hor. Ubytovali jsme se v hotelu Lesní chata v Kořenově a podnikali výlety po Jizerkách i po Krkonoších. Počasí se nám navzdory letošnímu deštivému létu opravdu vydařilo. Bashu se nám podařilo ochránit před všemi případnými nápadníky. Každé ráno natěšená čekala u dveří v očekávání alespoň 20-ti kilometrové tůry. Její přání jsme jí milerádi splnili, jenom se obáváme, aby denní normu 20-ti kilometrů nevyžadovala i doma ...

 

 

 

 

 

 

22.7. Basha - udělen titul ČESKÝ JUNIOR ŠAMPION /Czech Junior Champion

 

 

 

 

18.7.  National Dog Show Mladá Boleslav

Basha - excellent 1, CAJC, BOJ

 

Dnes Basha na České národní výstavě psů v Mladé Boleslavi získala ve třídě mladých ocenění V1, CAJC, nejlepší mladý plemene. A protože Basha získala již třetí CAJC, splnila tím podmínku na udělení titulu ČESKÝ JUNIOR ŠAMPIÓN.

 

Na výstavě soutěžilo celkem 12 maďarů. Ve své třídě měla Basha dvě konkurentky. V postupu zvítězila nad nejlepším mladým psem. V soutěži o BOB zvítězil Ch. Farsi z Panských lesů.

 

Na výstavě jsme se sešli a popovídali si se Štěpánem Horákem, jehož Enricco Laváre Morávia získal ve třídě mladých ocenění V2. Bohužel počasí nám moc nepřálo, od rána bylo zataženo a schylovalo se k dešti, jenž vypukl přesně, když jsem s Bashou nastoupila do kruhu. A protože stále pršelo a my byli celí promoklí, rozhodli jsme se, že do odpolední soutěže o nejlepšího mladého psa/fenu výstavy již nenastoupíme a jeli jsme domů.

 

 

 

 

22.7. International Dog Show Brno

Basha - excellent 1, CAJC

 

27. června jsme se vypravili na další výstavu, tentokrát na mezinárodní výstavu psů INTERCANIS Brno. V kruhu bylo celkem 16 maďarů, ve třídě mladých měla tentokrát Basha pouze jednu konkurentku. Posuzoval pan Navrátil. Basha získala ocenění V1 a opět CAJC! Basha krásně v kruhu běžela a krásně stála v postoji. Bohužel, když šla o postup s CAJC psem, trochu se bála pana rozhodčího, nevydržela stát klidně v postoji a začala poskakovat. Takže postoupil pes. BOB získala fenka Dixie Laváre Morávia.

 

A protože Basha získala už druhého CAJC a já jsem ten den měla narozeniny, tak jsme vše náležitě oslavili.

 

 


 

 

16.5. Zkoušky vloh /Natural Ability Test

 

Tak to máme za sebou! Se 185 body jsme v I. ceně. Teď trochu popíšu, jak vše probíhalo:

 

Ráno jsem se vzbudila a zjistila, že je přesně takové počasí, jaké je pro Vysočinu typické a jaké jsem nechtěla, aby bylo; chladno, zataženo a střídavě pršelo. Nástup byl v 7.30 hod. ve vesnici kousek od Havlíčkova Brodu. Nastoupilo celkem osm ohařů, Basha byla jediný zástupce plemene MOK. A samozřejmě jsem si vylosovala č. 1 (přesně to jsem nechtěla). Posuzoval nás přísný rozhodčí, pan Musil. Nastoupila jsem s Bashou tedy jako první a měla jsem s ní projít vzrostlé jetelové pole. Basha se snažila, dle mého názoru pěkně hledala, ale bohužel žádná zvěř. Když jsem se vynořila z jetele, byla jsem po stehna mokrá a holiny plné vody. Když to páni rozhodčí viděli, ostatní už raději do jeteliny neposlali. Šlo se na jiné pole, které měla Basha prohledat, ale opět žádná zvěř. A tak dopadli i ostatní ohaři. A protože byl pan rozhodčí důsledný, šli ohaři na hledání znova. A opět žádná zvěř. Ale to už bylo odpoledne, tak nám na vystavování přivezli dvě bažantí slepice. Na nich ohaři postupně vystavili. To už byly tři hodiny odpoledne a jak psi, tak vůdci (myslím, že i páni rozhodčí) toho měli tak akorát. Šlo se do místního hostince, kde byly vyhlášeny výsledky.

 

Dle hodnocení rozhodčích Basha hledala příliš blízko u mně, ale to řekli téměř všem. Dále ji prý moc koriguji (např. rukou a píšťalkou) a že je se mnou až příliš v kontaktu (např. , že se po mně ohlíží a hlídá si mě). U vystavování slepici pěkně navětřila, ale postupovala příliš rychle a mně se ji nepodařilo okamžitě zadaunovat. Klid po výstřelu a nos byl za 4. Basha byla označena jako fena dobrých kvalit, já jako nezkušený vůdce. Což je pravda.

 

Z osmi ohařů jeden odstoupil, čtyři se umístili v 1. ceně (Basha jako čtvrtá) a ostatní tři ohaři byli až ve 3. ceně.

 

Moje díky patří všem, kdo mi s přípravou na ZV pomáhali: Zuzce a Mirkovi (výcvikový tábor), kamarádce Štěpánce a panu Palánovi, který nám umožnil přístup do honitby.

 

 

 

2.5. International Dog Show Praha

Basha - excellent 1, CAJC, BOJ, BOB, BIG 3

 

2. května jsme vyrazili na mezinárodní výstavu psů Praha Letňany. V kruhu bylo celkem 18 maďarů, Basha byla spolu s dalšími čtyřmi fenkami ve třídě mladých. Posuzoval pan Dvořák. Jelikož toto byla vlastně naše první výstava (když nepočítám dorost v Brně), byli jsme všichni pořádně nervózní. Basha se panu rozhodčímu moc líbila a stále postupovala. Nakonec získala ocenění Výborná 1, CAJC, Nejlepší mladý plemene a BOB - vítěz plemene. V odpolední soutěži ve skupině VII FCI postoupila do finále mezi nejlepších pět ohařů. Z nich se umístila na krásném 4. místě. Musím napsat, že jsme takový úspěch vůbec nečekali. Basha nás všechny mile překvapila!

 

 

 

 

 

 

duben - květen

 

Protože se nám blíží zkoušky vloh, pilně s Bashou trénujeme. Domluvila jsem si s mysliveckým sdružením Perknov u Havl. Brodu přístup do honitby. Takže pravudelně vyrážíme na pole, kde trénujeme hledání, vystavování a klidy. Vyrážíme do terénu také s mojí kamarádkou, která je myslivec a má fenku českého fouska, a která mi dává cenné rady.

 


 

26.4. - jarní svod

 

Dne 26.4. se v Pardubicích konal jarní svod loveckých psů. Basha se zde sešla se svými sourozenci. A musím říct, že ani jedno "štěndo" nezapřelo svoji maminku Barunku. Všechna byla plně ve standardu, plnochrupá s perfektním nůžkovým skusem.

 

Paní Lednová přinesla v kleci jejich křepeláka Pepína, na kterém si pejskové procvičili vystavování. Bylo to vydařené setkání.

více foto zde: www.rajce.net/a6981530

 

 

 

březen - výcvikový tábor Horka

 

20. - 22.3 jsme se opět zúčastnili výcvikového tábora Štěpána Horáka, tentokrát na lovecké chatě Horka nad Moravou. Basha byla ve skupině kterou vedl Mirek a byla zaměřená na přípravu na zkoušky vloh. V této skupině bylo šest ohařů; tři maďárci a tři výmaráci. Basha byla ze skupiny nejmladší, ale musím ji pochválit, protože se moc snažila. Nacvičovali jsme hledání v poli a společný hon. Basha v poli hledala rychle a vytrvale, nestarala se o okolní psy. Podařilo se jí vyrazit dva zajíce.Ty samozřejmě také prohnala. Dále jsme procvičovali dauny. Hlavně dauny na dálku, ty nám ještě moc nejdou. Klid po výstřelu byl super. Samozřejmě se také procvičovala základní poslušnost, toho není nikdy dost. Na závěr byly aporty s dřevěným kozlíkem. Tam byla Basha jednička, protože je přes zimu pilně cvičila. Samozřejmě jsme také probírali zkušební řády a dostali rady, jako to na vlohovkách chodí. Večer nechybělo posezení.