Rok 2011

 

Přejeme Vám krásné Vánoce a šťastný nový rok 2012!

 

17. a 22. 12.

Bonbónkem naší letošní lovecké sezóny a tak trochu i vánočním dárkem byla pro nás pozvání na bažantí hony na panství zámku Vysoký Chlumec u Sedlčan. Majitelé rozsáhlého panství a zámku jsou Riprand Graf von und zu Arco-Zinneberg a jeho choť Její císařská výsost Maria Beatrix Anna von Habsburg-Lothringen. Vnučka posledního českého krále Karla I. Habsburského. Každým rokem je na panství do přírody  vypouštěno velké množství mladých bažantů a tento rok jich bylo 25.000. Hony jsou vedeny "po starém způsobu". To znamená, že nejprve honci s klapačkama vyhánějí bažanty a psi se vypouštějí až na následné dohledávky. Basha zde měla úžasnou možnost získat zkušenost s dohledáním x bažantů a pracovala moc pěkně. Důkazem toho jsou pozvání na další hony v příštím roce.

další fotky jsou zde: www.rajce.net/a5838314

 

listopad - prosinec

Lovecká sezóna je v plném proudu, takže Basha má takřka každou sobotu o práci postaráno. Dostali jsme pozvání na hony MS Krásná Hora a dále jsme se zúčastnili všech honů našeho sdružení v Perknově. U nás na Vysočině není tolik zvěře, takže se vesměs jednalo  o menší komornější hony. Přesto Basha měla možnost najít, vystavit a po střelení dohledat jak pernatou, tak i srstnatou zvěř. Pro psa, který se v praxi zapracovává, to byla výborná zkušenost. 

 

Kvído (Harras z Býchorska) a Basha, všestranný pes a všestranná fena v MS Perknov

foto hony MS Perknov zde: www.rajce.net/a5808039

foto hon MS Krásná Hora: www.rajce.net/a5808017

 

5. 11. - hon MS Horní Krupá

A je tu náš první letošní hon! Sice jsme dostali pozvání celé září chodit na lovy kachen, ale vzhledem k všestranným zkouškám jsme je museli s lítostí odmítnout. Přece jenom jsme nechtěli před zkouškama něco pokazit. A tak jsme nedočkavě čekali na první listopadovou sobotu. Dostali jsme pozvání na hon Mysliveckého sdružení Horní Krupá, kde jsme byli i v loňském roce.

Hned po nástupu byly první dvě leče na vypuštěné bažanty. A to bylo něco na natěšenou a nedočkavou Bashu; x výstřelů, x padajících a postřelených bažantů ... zde jsem musela hodně krotit její temperament. Při následných dohledávkách se už Basha trochu zklidnila a prokázala zde svůj výborný nos a velkou chuť k dohledání zvěře. Přinesla několik kusů pernaté a získala tak zkušenost s dohledáním a přinesením ještě i živých bažantů. Celkem bylo sloveno 43 kohoutů.

Následovaly další leče, při kterých bylo sloveno sedm zajíců. Na závěr byla leč v hustém rákosí. A zde mi Basha udělala velikou radost;  z rákosí se podařilo vyhnat a střelit velkého lišáka a Basha mi ho přinesla! Sice jsem musela dát povel k přinesení (byl to óbr lišák a Bashe dal zabrat), ale na to se na honu tak nekouká. Podařilo se mi na poslední chvíli vytáhnout foťák a udělat pěkné foto. Basha se předvedla jako zkušená modelka; lišáka nepustila a pěkně zapózovala :-). Zajímavostí bylo, že lišák neměl zadní běh. Možná o něj přišel někde v železech, ale to mu naprosto nebránilo v pohybu. Ránu měl zcela zhojenou. A protože v rákosí byla spatřena ještě jedna liška, procházelo se znovu a podařilo se jí také střelit.

Při slavnostím výřadu byla na psech už trochu znát únava. Přeci jenom, pouze čtyři psi, pár honců a myslivců a docela slušný úlovek. Oproti zkouškám Bashe nedělaly problémy ani houštiny, ani rákosí, jenom by to chtělo získat více zkušeností právě na vypouštěných bažantech. Po návratu domů Basha spořádala 0,5 kg flákoty masa a zalezla do pelechu, ze kterého se co chvíli ozývalo spokojené bručení :-).

Lišky na horní fotce leží na opačném boku než by měly, ale je to proto, aby byl vidět chybějící běh ... :-)

další fotky najdete zde bashabell.rajce.idnes.cz/Hon_MS_Horni_Krupa%2C_5.11.2011/#

 

Další novinka se netýká nás, ale maminky naší Bashy - Barunky (Bell of Hope Bohdaneč). Barunce se podařilo na výstavách ve třídě veteránů získat 3x BOV a stala se tak  ČESKOU VETERÁN ŠAMPIÓNKOU. Gratulujeme !!  

Barunka tak dokázala, že je v osmi letech a po třech vrzích štěňat stále krásná fena. (více na www.vizsla.euweb.cz)

 

 

foto ze zkouše k najdete zde:  bashabell.rajce.idnes.cz/Vsestranne_zkousky%2C_Memorial_Josefa_Sobotky%2C_24.-25.9.2011/

za zaslání fotek děkuji panu Jaroslavu Šafářovi z Vlkova.

 

24. - 25.9

Všestranné zkoušky ohařů, Memoriál Josefa Sobotky, II. cena, 448 bodů, nos 4 /All-round Test

Ve dnech 24. a 25. září pořádal OMS Náchod Všestranné zkoušky ohařů. Jednalo se o Memoriál Josefa Sobotky se zadáváním titulu CACT. Zahájení bylo v obci Vlkov u Jaroměře a nastoupilo 10 ohařů. Byli jsme rozděleni do tří skupin, v sobotu se šlo pole a voda a v neděli les. Vylosovala jsem si číslo 2 a byly jsme s Bashou ve skupině ještě se dvěma fouskama. Na velkém i malém poli Basha prokázala, že pole je její doména. Ukázala dvakrát vystavení a postoupení. Kromě jedné trojky ze společného honu (bylo nám vytknuto, že na společný hon má trochu daleké hledání) a jedné trojky z klidů před srsnatou (na srstnatou jsme nenarazily), dostala samé čtyřky. Až na jednu dvojku do poznámky z přinášení teplého bažanta (zde jsem dala povel k přinesení). Na vodě se začínalo ochotou. Basha šla do vody trochu váhavě, takže jsem (možná zbytečně) dala druhý povel. Následně Basha předvedla příkladné hledání na hluboké vodě; hledala daleko, do stran, reagovala na mé povely a pan rozhodčí nás na této disciplině pochválil, ale kvůli druhému povelu dostala za 3. Za přinášení kachny z vody a za dohledávku kachny v rákosí následovaly čtyřky. Jako poslední disciplina bylo nahánění v rákosí a já jsem doufala, že se povede. Bohužel. Basha sice v rákosí hledala, nevybíhala z něj (je to už mazaná holka a ví, že z rákosí se nevybíhá), ale rákosí prohledávala málo razantně, ne do hloubky a já ji musela pobízet. Za tuto disciplinu jsme dostaly limitní známku 1, která nás hodila do II. ceny. Škoda.

V neděli byl sraz v obci Proruby u Hořiček a jako vždy se začínalo ohrádkou. Liška rozhodně malá nebyla, ale Basha si s ní poradila a dostala z ohrádky 4! Následoval klid na stanovišti, já jsem se rozhodla neriskovat a Bashu jsem nechala přivázanou na řemeni, takže za 3. Poté se naše skupina přemístila na barvy. Šoulačku jsem Bashe trochu pokazila já, když jsem jí při odložení dala hlasitější povel, ale jinak byla provedena bezchybně a dostaly jsme za 3. Barvu měla Basha opět ukázkovou za 4 (vedla jsem ji jako vodič). Za další discipliny následovaly opět čtyřky. Kromě vyhánění z houštin, kde jsme dostaly za 3 (ale to jsem tak trochu čekala). Vlečky Basha provedla opět bezchybně, až na malé zaváhání při přinášení lišky, kdy si to nejdříve namířila k početné koroně a potom až ke mně (takže do poznámky 3 z přinášení). 

Basha se z 10-ti ohařů umístila na 5. místě s počtem bodů 448 (z 500). Bodově to bylo na I. cenu, ale limitní známka z nahánění v rákosí nás sundala do II. ceny. Ale i přes to máme z výsledku obrovskou radost. Basha rozhodně ostudu neudělala; po celou dobu byla velmi chuťová (občas  připomínala dostihového koně před startem), ale přitom naprosto poslušná. Po celou dobu prokazovala výborný nos a ani na konci zkoušek na ní nebyla znát sebemenší únava. Opět musím vyzdvihnout velice příjemnou atmosféru, všichni vůdci i páni rozhodčí byli fain a i když to byly těžké zkoušky, nechyběla dobrá nálada. (soudcovská tabulka je v sekci zkoušky)

A co teď? Hurá na hony!

 

 

 

červenec - srpen: pár letních novinek

Hárání a štěňátka

Lesní zkoušky jsme stihli "za pět minut dvanáct". Pár dnů po nich se Basha začala hárat. Zvažovali jsme, zda štěňátka nyní nebo příští rok. Vzhledem k tomu, že štěňátka by se narodila na podzim, rozhodli jsme se pro příští rok. Jedním z důvodů bylo i to, že po úspěšně zvládnutých lesních zkouškách bychom se ještě letos rádi pokusili i o zkoušky všestranné ...

Takže první vrh v naší chovatelské stanici plánujeme na jaro - léto r. 2012. Krytí by se mělo uskutečnit někdy v rozmezí měsíce března - dubna. A pokud se zadaří, tak by štěňátka byla k odběru cca v červenci. Jméno krycího psa včas zveřejníme. Případní zájemci o štěňátka nás již mohou kontaktovat.

 

BARF - krmení psa přirozenou stravou

Další, už poněkud starší novinkou je, že již čtyři měsíce Bashu úspěšně krmíme přirozemou stravou; syrovým masem, syrovými kostmi a zeleninou - tzv. BARFem. Tři roky byla Basha krmena kvalitními granulemi, které jsme zalévali masovým vývarem, občas jsme přidávali  vařené maso. Ke změně jsme se rozhodli na základě kladných zkušeností chovatelů psů s tímto způsobem krmení a nelitujeme. Na nový způsob krmení jsme přešli ze dne na den, jenom první týden jsme nedávali kosti a vnitřnosti. Basha je "žravá" a na nový jídelníček si zvykla rychle a bez problémů. Denní krmná dávka je pro dospělého psa 2-3% z tělesné váhy. Basha dostává 3%, to je cca 500-600g syrového masa (maso, kosti, vnitřnosti, ryby) denně + cca 150g syrové nastrouhané zeleniny (různé druhy-mrkev, brokolice, ředkvičky, čínské zelí,....) No, kdybychom to nechali na Bashe, tak masa by snědla i jednou tolik :-). Dávku má rozdělenou na dvě části.  Dopoledne dáváme cca 200g kuřecího masa s kostmi (kuřecí skelety, křídla, krky,...) a na večer cca 360g především hovězího masa a vnitřností se zeleninou. Kuřecí maso kupujeme v běžném obchodě, hovězí na jatkách a maso přemražujeme (někdo kupuje již připravené zamražené maso pro psy u www.vetamix.cz , popř. u jiných firem, ale s kvalitou tohoto masa nemáme zkušenosti).  Občas dáváme přírodní bílý jogurt, vejce a přidáváme doplňky (olivový nebo rybí olej, Pangamin BIFI, minerály, mořské řasy, ...). Jediné co Basha nemusí je ovoce. Není přece vegetarián :-). Celá problematika krmení BARFem, včetně jídelníčků a výpočtu denní krmné dávky, je velice pěkně zpracována na www.manwe.eu.  Na těchto stránkách si můžete objednat i knihu o BARF od Kateřiny Novosádové, která mi v začátcích BARFování velmi pomohla. Může se zdát, že sestavení jídelníčku a krmné dávky, včetně přípravy je složité. Ale taková věda to zase není. Jde jenom o to mít dostatečně velký mrazák, nakoupit maso, rozdělit na jednotlivé dávky, zamrazit, potom včas vyndat z mrazáku (popř. na rozmrazení použít mikrovlnku) a dát do misky.

Podrobně si o tomto způsobu krmení můžete přečíst na těchto stránkách, v sekci "čím krmíme".  

 

kuřecí žaludky+zelenina

hovězí maso+zelenina

 

Jizerské hory

Každý rok v létě jezdíme celá rodina i s Bashou někam do přírody, hlavně na hory. Tento rok jsme opět trávili týden v Jizerských horách. A opět jsme podnikali túry, výlety i jen tak relaxovali. 

 

 

16. 7. - Lesní zkoušky ohařů, I. cena, 230 bodů /Forest test

Po zkušenostech v loňském roce jsme začali Bashu připravovat na lesní zkoušky už brzy zjara a pěkně pomalu, postupně. Cvičili jsme těžké aporty a hlavně vlečky v lese (ty nám daly trochu zabrat). Velmi nám pomohl výcvik u pana Prouzy. Když jsme viděli, že Basha je na tyto zkoušky připravená, neváhali jsme a podali přihlášku.

Lesní zkoušky pořádal OMS Náchod v Prorubech. Přihlášeno bylo 10 ohařů, z toho byli čtyři maďarští. S většinou vůdců jsme se mohli seznámit už během nácviku, takže během zkoušek panovala příjemná atmosféra. Na zkoušky jsme jeli s vědomím, že je Basha dobře připravená a také s vědomím, že se během zkoušek může přihodit ledacos ...

Vylosovala jsem si  č. 1 a během zkoušek jsem toto číslo losu ocenila. Nicméně ohrádka pro nás nezačala úplně nejlépe - za 3. Následovalo chování na stanovišti. Rozhodla jsem se, že Bashu nechám na řemeni, takže za 3. Bohužel už po druhé disciplině nás bylo o tři méně. Jeden ohař vypadl na ohrádce a další dva na chování na stanovišti. Naše skupina se poté přemístila na další discipliny a to šoulačku a barvy. Šoulačka byla za 4 a šlo se na barvu. Bashu jsem vedla jako vodič. Na této disciplině jsem Bashe naprosto věřila. Zalehla do řemenu a svižně a bez zaváhání mě dovedla ke kusu, aniž by minula lože - takže za 4. Následovalo vyhledávání zvěře v houštinách. Tato disciplina pro nás nedopadla nejlépe - za 2. Zatímco na honech vyhánění zvěře z houštin pro Bashu není problém, tak na zkoušce ano... Další disciplina vodění na řemeni byla za 4.

Bylo poledne, následovala tedy přestávka a občertsvení. Toho jsme využili a dovedli Bashu k rybníku, aby se trochu osvěžila a nastoupili jsme na vlečky, dohledávky a slídění. Začínalo se s vlečkou lišky a potom zajíce. A obě vlečky  Basha zvládla naprosto s přehledem a za 4! Bohužel jeden ohař z naší skupiny vypadl, takže jsme dále pokračovali už jen ve třech (ve druhé skupině na této disciplině vypadl také jeden ohař). Nastoupili jsme na slídění. Basha má z pole trochu daleké hledání, takže si ji v lese musím připískávat, to mi páni rozhodčí vytkli, nicméně Basha dostala za 4, včetně poslušnosti a chování po výstřelu. A šlo se na dohledávky. Nebudu se dlouze rozepisovat, za dohledávku pohozené lišky, pernaté a srstnaté zvěře Basha dostala další čtyřky, včetně přinášení. Potom se už jen čekalo na vyhlášení výsledků. Z deseti ohařů zkoušky úspěšně dokončilo jen pět a všichni v I. ceně. Basha s 230 body (z možných 248) byla na třetím místě. Vítězem zkoušek se stal maďarský ohař Art GaHeMi s vůdcem Jiřím Koutským. Cenu za hrdinství by si zasloužila fena českého fouska, která se na barvě propadla do vosího hnízda, schytala cca 30 žihadel (pár jich dostal i páníček), nicméně zkoušky úspěšně dokončila v I. ceně.

Co mám dodat? Ani jedna ze zkoušek, které jsem s Bashou absolvovala, mě nestála tolik práce a času jako tato. Byly chvíle, kdy jsem to i vzdávala. A o to více si této zkoušky cením, o to více jsem na Bashu hrdá a o to větší mám radost :-)

(Diplom a soudcovská tabulka je v sekci "zkoušky")

 

  

 

Na tomto odkazu se můžete podívat na fotky a videa z Klubové výstavy:  

bonocorzbolatic.rajce.idnes.cz/Klubova_vystava_KCHHMO_Brno_26.6.2011/

a ještě jeden odkaz

tonicka05.rajce.idnes.cz/Klubova_vystava_MOK_Brno_2011/#

 

26. 6. - Klubová výstava KCHHMO /Club Dog Show

Basha - excellent 1, CAC, Club winner, BIS-Club show winner

Poslední červnovou neděli se při MVP v Brně konala Klubová výstava KCHHMO. Na výstavu bylo přihlášeno 78 psů a fen, posuzovala paní rozhodčí Helena Dvořáková a pan Andrzej Brabletz z Polska. Bashu jsme přihlásili do třídy vítězů s vědomím, že se nám fenka možná v tuto dobu bude hárat a tudíž se ani výstavy nezúčastníme. Příroda rozhodla, že zatím ještě žádné hárání nebude.     A tak se Basha stala  klubovým vítězem (BOB) a nejlepším psem výstavy (BIS)!!!  Z  ocenění máme obrovskou radost a získaného titulu si velmi ceníme. Baška snad věděla, že toto je už opravdu její poslední výstava (a že jí s výstavama dáme  konečně pokoj) a moc pěkně se předvedla. Za vše hovoří posudek od paní Dvořákové:  "Velice ušlechtilá fena, odpovídající téměř beze zbytku standardu".

Tato Klubová výstava byla velice úspěšná pro celou výpravu chovatelské stanice od Křemence. Ve třídě dorostu získal Danuwa Nick VN1 a Dabiku Aura VN1, v mezitřídě Cessmina Bell V1 CAC (tím splnila poslední podmínku k získání titulu Český junior šampion) a  ve třídě otevřené Cassiopea Bell V2 res. CAC. Zapomenout nesmím ani na naší "tetu" Auru z Bejšova, která s námi soutěžila ve třídě vítězů. A náš bráška Byron Bay získal ve třídě vítězů V1, CAC a stal se rovněž klubovým vítězem !!! Aby toho nebylo málo, tak CHS od Křemence získala ocenění Nejlepší chovatelská skupina klubové výstavy! 

  

 

zleva: Basha, Byron, Cessmina, Dabiku, Danuwa

   Basha Bell a Byron Bay

Basha Bell

 

 

15. 6. Basha - Czech Grand Champion

Bashe byl udělen titul ČESKÝ GRAND ŠAMPION a vystaven pracovní certifikát platný pro udělení titulu Mezinárodní šampion krásy.

 

 

 

28. - 31. 5. výcvik na lesní zkoušky u pana Prouzy v Hronově

Protože jsem tvrdohlavá a nedala jsem se odradit loňským neúspěchem při výcviku na LZ, přihlásila jsem Bashu na výcvikový tábor u pana Prouzy v Hronově. Výcvik probíhal celý týden, ale my jsme se přihlásili pouze na čtyři dny. Do Hronova jsme přijeli v pátek navečer a po mírných peripetiích s ubytováním, kdy v campu Ostaš již nebylo volné místo, jsme se ubytovali v malém penzionku v Polici n. M. Celou sobotu se pan Prouza věnoval pouze nám a v neděli se k nám připojili další tři psi. Každý den jsme začínali ohrádkou, dále jsme cvičili slídění a dohledávky, vlečky, šoulačku, barvy a samozřejmě také klid na stanovišti a hledání v houštinách. Takže defacto celý les. V pondělí a v úterý jsme po obědě ještě cvičili vodu a rákosí. Po výcviku zbyl  čas i na nějaký ten výlet. Společně s Luckou a Byronem, kteří nás přijeli navštívit, jsme prošmejdili skály na Ostaši . 

Byla jsem překvapená s jakou chutí Basha pracovala. Liška jí moc nevoní, ale jak říkal pan Prouza; tu lišku mi chce donést, protože mě má ráda a chce mi udělat radost :-). S potěšením musím konstatovat, že vlečku s liškou Basha snad už zdárně překonala. Sice se ještě občas jde podívat "na toho pána za stromem", ale potom lišku popadne a přinese. Ještě musíme trochu doladit šoulačku a pocvičit klid na stanovišti. Nejoblíbenější disciplinou ale je jednoznačně barva. Na tu se Basha nedočkavě těší a celou jí výborně vypracuje. Jenom panička je někdy "slepec" a přehlédne lože ...  Ty čtyři dny výcviku byly tak akorát. Poslední den už byla Basha trochu unavená a po příjezdu domů zalehla do pelechu a spala a spala ...

Celý výcvik se nám moc líbil, probíhal ve velice příjemné atmosféře, byl zajištěn dostatek zvěře, počasí vyšlo a tak trochu jsme ho spojili i s dovolenou. Teď už jen podat přihlášku na LZ :-)

 

 více foto z výcviku najdete zde: www.rajce.net/a6981518

 

 

 

 

 

14.5.  International Dog Show Praha

Basha - excellent 1, CAC, CACIB, BOB - Winner Prag

Tato výstava pro nás měla svoji symboliku. V květnu roku 2009 jsme se této výstavy zúčastnili jako naprostí nováčci, neznalí světa výstav. Tehdy stejně jako letos posuzoval pan RNDr. Petr Dvořák a Basha zde zažila svůj první výstavní úspěch. Získala výborná 1, CAJC - nejlepší mladý plemene, BOB a v odpoledních soutěžích BIG IV. Takový úspěch jsme vůbec nečekali a byla to pro nás velká motivace do budoucna. 

Letos bylo na výstavu přihlášeno 24 MOK a  Basha soutěžila ve třídě šampionů společně s Ch. Barcelonou C9H13NO3. Společnost nám opět dělal bráška Byron Bay s Luckou. Byron získal ve třídě šampionů V1, CAC a res. CACIB a Basha excellent1, CAC, CACIB a BOB - Winner Prag.  Touto výstavou jsme se důstojně rozloučili s výstavními kruhy. S velkou pravděpodobností je naše poslední. Sice ještě možná podáme přihlášku na klubovou výstavu v Brně, ale Basha se má někdy tou dobou hárat ... Chybí nám ještě jeden CACIB ze třetí země k získaní titulu C.I.E - Mezinárodní výstavní šampion, tak možná se ještě někdy vypravíme k našim sousedům. I když (jelikož jsme již splnili podmínky k C.I.B.) se nám získání tohoto nového titulu  nezdá být tak důležité. Mnohem raději bychom se pokusili získat nějaký ten úspěch i na poli pracovním a Bashu také čeká role maminky ... :-)  

  

 

 

1.5. International Dog Show Opole/Polsko

Basha - exellent 1, CWC, CACIB

Tuto neděli jsme se zase po roce vydali na Mezinárodní výstavu do Opole v Polsku. Basha byla přihlášena do třídy šampionů a společnost nám dělal bráška Byron Bay od Křemence, který byl přihlášený rovněž do třídy šampionů. Dále Bonel Moravia Centurion (Joey, třída pracovní), Tibor a Tisza Pepperoni Team z Polska (třída mladých).  Výhodou výstav v Polsku je, že ve vstupním listě je určena hodina, kdy na výstavě bude posuzováno vaše plemeno (a mám zkušenost, že tato hodina bývá dodržována). Tentokrát byl wyžel wegierski, neboli maďarský ohař,  posuzován až ve 14.55 hod. Tudíž jsme si mohli dovolit dorazit do Opole až kolem 14.oo hodin. Maďarské ohaře posuzoval polský rozhodčí  Miroslaw Olejnik a Basha na této výstavě získala excellent 1, CWC a CACIB! Tímto splnila poslední podmínku k získání titulu INTERCHAMPION (C.I.B. - Mezinárodní šampion krásy) !!!  Další CACIB získal Bonel Moravia Centurion, kterého moc pěkně předvedla Zuzka Sedláková a BOB získal Tibor Pepperoni Team. Domů jsme odjížděli šťastní a spokojení. Tedy až na Bashu, ta byla z pětihodinové cesty do Opole a zpět dokonale otrávená. A tak jsem ji za odměnu druhý den vzala na pořádnou "prochajdu". Běhala jak torpédo a vystavila několik zajíčků. Jakoby si říkala: "Konečně nějaký adrenalin, a ne ty nudné výstavy "

  

 a toto má Basha daleko raději než výstavy :-))

 

 

23.4. International Dog Show České Budějovice

Basha - excellent 1, CAC, CACIB

Stejně jako před rokem, i letos jsme přihlásili Bashu na Mezinárodní výstavu v Českých Budějovicích. Minulý rok zde získala hodnocení CAC, CACIB, a tím i titul Český šampion. Letos již soutěžila ve třídě šampionů. Na výstavu bylo přihlášeno 34 MOK, nejvíce byla jak u psů, tak i u fen, obsazena třída mladých a také třída pracovní. Počasí bylo už od rána vyloženě letní a sluníčko pražilo. Posuzoval pan Václavík. Při posuzování nešetřil hodnocením VD, zato tituly příliš nezadával.  Basha přišla na řadu jako poslední a v pravé poledne. Přestože předvedení v pohybu jí nikdy problém nedělalo a bylo její předností, tentokrát se jí po rozpáleném betonu  zrovna moc běhat nechtělo. Přesto získala hodnocení výborná 1, CAC a CACIB. Tímto splnila podmínky pro získání titulu Grand šampion! BOB získal pěkný pejsek z třídy mladých. Posudek je v sekci výstavy.

 

 

 

Tento víkend jsme také vytáhli z mrazáku lištičku a s partou známých cvičili les. Cvičili jsme lišku z ohrádky, dohledávku bažanta, šoulačku, barvu, klid na stanovišti a vlečky. Musím napsat, že s prací Bashy jsem byla vcelku spokojená, až na vlečku s liškou. Vlečka s liškou bude pro nás asi oříškem...

  

 

 

12. března

Lipnice - to je tak trochu moje "srdeční záležitost". V malé vesničce pod hradem jsem strávila svoje dětství a dodnes se na tato místa ráda vracím. Zdejší honitba patří MS Krásná Hora a jejím členem je i můj strýc. Občas využíváme toho, že zde s Bashou máme povolen přístup.  Nejinak tomu bylo i dnes. Přestože ještě není krytina, trochu jsem s Bashou potrénovala hledání v poli. Ujistila jsem se, že Basha přes zimu nezlenivěla. V poli pracovala rychlým a prostorným hledáním. Narazila na cca osm kusů srnčího, které bez problémů uklidovala. Následně se jí podařilo na poli a v lese vystavit zajíce. 

Procházka zdejším revírem mi vždy dokonale "vyčistí hlavu". Posuďte sami.

 

  

 

 

7. února

Co je u nás nového? Tak, využila jsem sněhové nadílky a vyrazila párkrát s Bashou na běžky. Basha táhla výborně, ale přece jenom na ní bylo vidět, že by raději prohledávala okolní les ... Aby tedy nezapomněla, že je především lovecký pes, využila jsem následného mírného oteplení a začali jsme už trochu cvičit. A tak zatímco někteří naši kamarádi bodovali na výstavě DUO CACIB v Brně, Basha cvičila aporty s těžkým zajícem a také s bažantem. Cvičili jsme pohozenou, dohledávky, vlečky... A aby nám nebylo smutno, přidala se k nám naše nová kamarádka maďarka Kora (Alma z Uhýrkova dvora, pěkné povídání o této slečně najdete na kora-mok.webnode.cz ) se svojí paničkou Ivanou. Konečně Basha našla stejně ztřeštěnou kamarádku!

(na video z výcviku se můžete podívat v sekci "videa")

  

7.1.  -  Hanácká National Dog Show Olomouc

Basha - excellent 1, CAC, National winner, BOB

Nový rok jsme započali více než úspěšně. Basha na Hanácké národní výstavě v Olomouci získala ocenění výborná 1, CAC, Národní vítěz a BOB!                             Na výstavu bylo přihlášeno 26 MOK, Basha byla přihlášena do třídy vítězů a posuzoval slovenský rozhodčí pan Miroslav Stanovský. Pan rozhodčí posuzoval přísně a jeho bedlivému oku neunikla žádná vada. O to větší radost máme ze získaného ocenění (posudek je v sekci "výstavy").