Rok 2013

 

Krásné vánoční svátky, hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce 2014
Merry Christmas and Happy New Year 2014

 

 

Basha Bell od Křemence x Luppa Vadász Piszke

březost povrzena/pregnancy is confirmed

Právě jsme se vrátili z ultrazvukového vyšetření. Pan veterinář potvrdil březost Bashy a napočítal cca 6 - 7 štěňátek! Basha nám tak dala ten nejkrásnější dárek pod vánoční stromeček :-). 

Štěňátka se narodí koncem ledna 2014 a k odběru budou koncem března. Příjímáme rezervace na štěňátka z tohoto zajímavého zahraničního spojení.

Puppies will be born around January 2014 and will be available around March. I am allowing reservations for the puppies.

autor koláže: Soňa Nováková

 

DOG SHOW DUO CACIB NITRA/SK (30.11. a 1.12)

Dvoudenní Mezinárodní výstavy v Nitře se zůčastnili naši dva odchovánci; Arry a Aischa. Arry poprvé soutěžil mezi dospělákama, rovnou ve třídě otevřené a dostal známku excellent 3. Aischa (Una) soutěžila ještě ve třídě juniorů. V sobotu se nechtěla pěkně předvést, a tak získala pouze very good 3.  V neděli si to ale vynahradila; předvedla se moc pěkně a získala tak známku exellent 2.

 

 

Basha a Bátor (Basha Bell od Křemence x Luppa Vadász Piszke)

20. listopadu jsme se  vypravili na opakované krytí do maďarského Ceglédu. Tentokrát jsem nic neponechala náhodě. Basha podstoupila komplexní vyšetření u vyhlášeného odborníka na reprodukci -  MVDr. Lázničky. Veškeré výsledky byly naprosto v pořádku a dle pana doktora není žádný důvod, aby nezabřezla. Progesteron během tohoto hárání stoupal tak jak měl, krytí proběhlo 12. a 13. den. Mé velké díky patří Helence Lednové (naše rodná CHS od Křemence), která nám do Maďarska dělala doprovod. Díky jejím zkušenostem krytí proběhlo naprosto pohodově. První krytí bylo hned po příjezdu, druhý den si to Basha a Bátor zopakovali. Svázání trvalo 20 minut a bylo to takřka ukázkové krytí. Teď nám nezbývá nic, než čekat a ponechat to na Přírodě. Zda se zadařilo poznáme za cca 25 dnů podle ultrazvukového vyšetření.

Bátor, se svým majitelem Istvánem Tauberem, tento rok vůbec nezahálel. V květnu se stal vítězem" European Cup 2013". Získal titul CACIT a CACT a splnil tak podmínky pro udělění MAĎARSKÉHO ŠAMPIONA PRÁCE. Na poli výstavním dokončil slovenský šampionát. Výborně se prezentoval na Mezinárodní výstavě v Nitře, kde získal CAC, CACIB a BOB. V roce 2012 na Mezinárodní výstavě v Bratislavě získal 2x CAC, 2xCACIB,1xBOB a stal se vítězem skupiny FCI VII. Dařilo se mu i na výstavách v Maďarsku, v Srbsku (srbský šampion) a na Slovinsku (dokončen slovinský šampionát). Splnil zároveň i podmínky pro udělení titulu INTERCHAMPION (Mezinárodní šampion krásy). Nicméně pro Istavana Taubera předvádění na výstavách není to nejdůležitější. Podstatná je práce. Během naší návštěvy v Maďarsku jsem ocenila především povahu Bátora. Je naprosto vyrovnaný, klidný ale přitom při práci velice chuťový. Exteriérově se k sobě Basha a Bátor velmi hodí a byla by škoda, kdyby z tohoto spojení žádná štěňátka nebyla.  

Více si o tomto spojení můžete přečíst v sekci "štěňata/puppies" cms.bashabell.webnode.cz/stenata-puppies/

 

 

na foto z krytí se můžete podívat zde: www.rajce.net/a9093467

na foto Bátora zde: www.rajce.net/a7705389

 

první letošní hon

Začátkem listopadu jsem s Bashou absolvovala náš letošní první a vzhledem k nastávajícímu hárání a možné březosti, i poslední hon. Jednalo se o hon našeho sdružení v Perknově. Basha se zde poprvé setkala s černou zvěří. Podařilo se jí z houštiny, pár metrů přede mnou, vyhnat pořádnou bachyni. Naštěstí se mi Bashu podařilo odvolat a vše dobře dopadlo. Basha  prokázala, že se prasat rozhodně nebojí.

 

Pelestráčci nezahálejí

Majitelé našich odchovánků mi průběžně posílají jejich fotky. Tentokrát to jsou fotky převážně pracovní. Je vidět, že Pelestráčci nezahálejí :-). 

 

ADRYN (Tara)

Zuzka se s Tarou věnuje loveckému výcviku. Pilují pole i aporty. Tara žije v myslivecké rodině a o práci tedy nouzi nemá. Má za sebou i svůj první zkušební hon.

další foto zde: www.rajce.net/a7024517

 

ARTUSH ( Dycko)

Bert a Hilly mi psali, že jsem jim prodala "energybomb". Dycko je plný energie, takže s ním musí chodit na pravidelné dlouhé vycházky a zároveň se s ním věnují i loveckému výcviku.

další foto zde: www.rajce.net/a7024475

 

AISCHA

Aischa (Una) je jemná fenečka, které se prozatím ve výstavním kruhu moc nelíbí. Ale o to raději je v poli. Majitelé její lovecký výcvik svěřili do rukou odborníka. Una je prý velice šikovná a chuťová.

další foto zde: www.rajce.net/a7024488

 

ARRY - Czech Junior Champion

Arrymu byl přiznán titul ČESKÝ JUNIOR ŠAMPION. Ale Marta ani Arry na vavřínech neusnuli. Intenzivně se věnují loveckému výcviku.

další foto zde: www.rajce.net/a7024460

 

 

ICH Basha Bell od Křemence, všestranná fena

Všechny tyto poháry Basha získala během tří let. Jsou za krásu, ale pár jich je i za práci. Jsou taková třešnička na dortu. Bylo to krásné období, všechny ty výstavy a zkoušky, ale bylo toho dost. Poháry uklízím do krabice a dávám do sklepa, stejně se na ně jenom prášilo. Štafetu předávám našim Pelestráčkům. A že se snaží!

 

Mezinárodní výstava psů České Budějovice/International Dog Show:

ARRY - excellent 1, CAJC, BOJ, BOB, CZECH JUNIOR CHAMPION

Dne 5.10. se v Českých Budějovicích konala Mezinárodní výstava psů. Posuzoval pan Jurza se Slovenska. Naši chovatelskou stanici prezentoval ve třídě mladých odchovánek Arry. A vedl si více než výborně. V silné konkurenci získal známku excellent 1, CAJC - vítěz třídy mladých, BOJ - nejlepší mladý plemene a následně i BOB - vítěz plemene!  Arry na výstavách, ve třídě mladých, získal již třetí CAJC a tím i titul ČESKÝ JUNIOR ŠAMPION !! 


 

ARRY - KANDIDÁT CHOVU!

Pátek 13. 9. byl pro Arryho šťastný den. Úspěšně prošel výběrem do chovu. Teď už jenom dodělat všechny potřebné zkoušky a maďarské nevěsty, těšte se! :-)   

Arry zároveň jako první Pelestráček absolvoval rentgenové vyšetření na displazii kyčelních kloubů a loktů s výsledkem DLK 0/0, DKK 1/1.

 

Moravskoslezská národní výstava psů Brno/National Dog Show

Dne 7.9. se na Moravskoslezské národní výstavě v Brně, ve třídě mladých, výborně prezentovali naši dva odchovánci; Arry a Adryn (Tara). Posuzoval pan Stanovský. Adryn byla ohodnocená jako excellent 2 a dostala moc pěkný posudek: Mladá fenečka s dobrou hlavou, delším avšak pevným hřbetem, spravně nesený a nasazený prut, dobrá linie spodku, dobré zaúhlení předních a zadních končetin, dobrý pohyb a povaha.

Arrymu se podařilo získat známku excellent 1, CAJC a BOJ - nejlepší mladý plemene. Posudek: Nůžkový úplný skus, oko světle hnědé, mladý pes čtvercového rámce, s dobrou hlavou, krkem, výrazný kohoutek, pevný hřbet, správně nasazený prut, dobré linie spodní, korektní zaúhlení končetin, s dobrým pohybem, srst standardní, dobrá povaha.

Martě a Zuzce děkuji za výborné předvedení a gratuluji!

 

další foto zde: www.rajce.net/a8770403

 

Basha a Arry, aneb východ slunce po maďarsku

Koncem srpna nás na pár dnů přijel navštívit náš odchovánek Arry. Kromě společných vycházek a cvičení nám kamadádka Soňa www.clide-pascha.cz udělala i pár pěkných fotek. Sice jsme si ráno museli přivstat, ale bylo krásné světlo a fotky se opravdu povedly. Poznáte, kdo je Basha a kdo je Arry?  ;-)


na celé album se můžete podívat zde: www.rajce.net/a8770650

 

 

červenec - srpen

Léto je v plném proudu. Loňského léta měla Basha mateřské povinnosti, předloni byla pro změnu v loveckém výcviku, takže letos si užívá (k její naprosté spokojenosti) sladkého nicnedělání.

Tady je pár fotek, jak si užívá léta Basha i Pelestráčci.


další foto zde: www.rajce.net/a8521272

 

ARTUSH v Holandsku řádí ve vlnách.


Dycko, další foto zde: www.rajce.net/a8521379

 

ADRYN - Tara se výborně prezentovala na Krajské výstavě ve Zlíně. Získala známku excellent 2, posuzoval pan Němec a zde je posudek: "Velmi ušlechtilá, dobře stavěná, výborně se prezentuje v postoji i v pohybu". Kromě toho si ale holky užívají i léta. Tara je velká vodnice.

Tara, další foto zde: www.rajce.net/a8521496

 

Arry a Aischa se koncem června zúčastnili Mezinárodní výstavy v Brně. Posuzoval pan Dvořák a posuzoval velice přísně. VD a D dával jak na běžícím pásu a ušetřeni nebyli ani Pelestráčci. Nevadí, příště se určitě zadaří líp.

 

20. června - Pelestráčci slaví narozeniny

"Pelestráčci, právě před rokem jste se narodili. S váma jsem si prošla chovatelským křtem. A že to chvílema nebylo zrovna jednoduché... Je možné, že nebudete zrovna šampióni krásy a všestranní ohaři (a nebo také ano). Ale podařilo se mi pro vás najít ty nejlepší páníky, a tak vám přeji hodně zdravíčka, loveckých zážitků a nedělejte mi ostudu" ;-)

A tady je malé ohlednutí, jak Pelestráčci vypadali před rokem... www.rajce.net/a6871470 

 

 

 

květen

Měsíc květen měla většina našich Pelestráčků nabitý akcemi, na kterých se výborně prezentovali. Jejich majitelům děkuji za předvedení, gratuluji a držím palce při dalších akcích. 

 

AISCHA: zkoušky vloh - I. cena, 165 bodů, nos 4

Velké překvapení mi přichystala Aischa se svojí paničkou Mariou. 4. května se na Slovensku (Šala Veča) zúčastnily zkoušek vloh. Aischa (které doma říkají Una) šla tyto zkoušky naprosto vlohově, bez jakékoliv přípravy. Přesto je úspěšně zvládla; I. cena,  počet bodů 165 (z celkových 184 bodů, na Slovensku mají jinou tabulku ZV než u nás).  Koncem května je Una přihlášena na svoji první výstavu; Národní výstavu v Senci.

další foto zde: www.rajce.net/a8148703

 

ADRYN - jarní svod

Adryn 5. května ve Zlíně úspěšně absolvovala jarní svod. V současné době se se svojí paničkou Zuzkou připravuje na zkoušky vloh.

další foto zde: www.rajce.net/a8148919

 

ARTUSH

Bert a Hilly se v holandském Almelu s Artushem věnují loveckému výcviku.

Zde je se můžete podívat na prezentaci Artushe (Dycka): youtu.be/BrMRXDGYbEk


 

ARRY  - jarní svod, Klubové zkoušky vloh, Klubová výstava

Arry měl náročný měsíc. Nejprve 27. dubna úspěšně absolvoval v Náměšti na Hané jarní svod. Ve dnech 11. a 12. května se výborně prezentoval na dvoudenní klubové akci v Horce nad Moravou, která se konala k 20. výročí založení Klubu hrubosrstých a maďarských ohařů. V sobotu Arry zvládl zkoušky vloh (CACT); s 211 body se umístil v I. ceně, nos 4. Vítězem zkoušek se stal německý drátosrstý ohař Ebon Nitranské Janíkovice (vůdce J. Oulehla).

V neděli se Arry zúčastnil klubové výstavy. Ve třídě mladých v konkurenci osmi psů získal známku výborná 4.  Posuzoval slovenský rozhodčí pan Josef Horváth.  Zde je posudek: "Pes s velmi dobrou hlavou, 11 měsíců, dostatečně dlouhý krk, hřbet rovný a pevný, ocas správně nasazený a nesený, dostatečný hrudník, dobře utvářené slabiny, probíhá výměna srsti, lepší v postoji než v pohybu". Arry, spolu s dalšími potomky po D´Hunterovi z Vodného Mlyna, nastoupil i do soutěže "Progeny Group". V této soutěži potomci po Hunterovi zvítězili. Vítězem celé výstavy se stal MOK Ch. Atos Artemis Morávia. Celkové výsledky z klubové akce najdete na  www.ohar.cz.

Klubovou akci v Horce nad Moravou jsem si nemohla nechat ujít. V sobotu jsem přijet nemohla, ale na výstavu v neděli jsem již dorazila. Vzala jsem s sebou i Bashu, která se akce zúčastnila už jen jako "divák". Arryho jsem po dlouhé době viděla poprvé "na živo". Je to krásný a urostlý pes, ale ještě mlaďoch, takže potřebuje trochu osvalit a dodělat. Povahově je to velice temperamentní pes a živel. Žije v rodině s malými dětmi, ke kterým je ale velice něžný a trpělivý (to jsem mohla vidět na vlastní oči). Se svojí paničkou Martou se zúčastňuje i přednášek v mateřských školkách a v základních školách, kde dětem ukazují, jak se chovat ke psům. 

Basha a Arry, aneb matka se synem, více foto zde: www.rajce.net/a8148762

 

Arry, jarní svod: www.rajce.net/a8148907

         zkoušky vloh: www.rajce.net/a8148822

         výstava: www.rajce.net/a8148862

      

 

ARRY

14.4.2013 National Dog Show Ostrava, junior class: excelent 1/CAJC/BOJ !!

Na včerejší Národní výstavě v Ostravě se výborně prezentoval náš odchovánek Arry. V silně obsazené třídě mladých (8 psů) získal výborná 1, CAJC - vítěz třídy a následně i BOJ - nejlepší mladý plemene. Posuzoval pan Muller. Hodnocení tohoto pána si velmi vážím, jeho zkušenému a přísnému oku nic neunikne. Na Arryho prý měl jen samou chválu. Zde je posudek: silně střední kostra, dobrá hlava, chrup úplný nůžkový, suchý krk, výborná linie, dobrá mechanika pohybu, osrstění standartní. Martě děkuji za výborné předvedení a gratuluji! Jenom pro zajímavost, Arry je od štěněte krmen BARFem.

další foto z výstavy zde: www.rajce.net/a7995335

 

30. března

Bohužel, dnešní ultrazvukové vyšetření nepotvrdilo, že Basha je březí. Krytí Basha x Bátor budeme opakovat při dalším hárání, což bude cca v říjnu až v listopadu letošního roku. Přírodě se sice poručit nedá, ale pevně věřím, že příště se zadaří ;-).  

Moc velkou radost mi dělají naši čeští Pelestráčci. Adryn (Taru) i Arryho čeká jarní svod  a jejich majitelky je pečlivě připravují na blížící se zkoušky vloh.

  

  

Fotogalerii "Hony/Hunting 2012" jsem doplnila o pár fotografií z honu MS Perknov: www.rajce.net/a7590664

Tady je malá ochutnávka :-)

 

Basha Bell od Křemence x Luppa- Vadász Piszke (Bátor)

27. a 28. února - Máme nakryto.

Basha začala hárat 10. února. Poučena z loňského roku (kdy 9. den hárání měla hormon progesteron 17 ng/ml a krytí proběhlo na poslední chvíli), jsme na prvním testu byli již 6. den. Nicméně progestron byl pouhých 0,02 ng/ml. Testy jsme opakovali 10. den (0,49 ng/ml) a 13. den (0,78 ng/ml). Basha hárala jak o život a progesteron stále nechtěl vystoupat do výše, při kterém je možné úspěšné krytí...  Na 4. test jsme šli 17. den a tentokrát progesteron vyskočil na 11 ng/ml, tedy ideální hodnota na krytí! Následoval rychlý přesun do maďarského Ceglédu. Zde nás již, kromě krásného jarního počasí, očekával István Tauber s Bátorem. Bátora jsem měla možnost vidět poprvé "na živo". Je to krásně stavěný a souměrný pes, středně silné kostry, s dobrým předhrudím a pevným rovným hřbetem. Má ušlechtilou hlavu a tmavé oko. Oslovila mne i jeho vyrovnaná povaha a pevné nervy. Poučné pro mne  bylo i samotné setkání s Istvánem Tauberem. Je to velice slušný a férový člověk, zkušený a profesionální trenér loveckých psů. Předvedl mi práci Bátora a svého dalšího psa, Alcsiho Gergoeho (Aszua). Jednalo se o ukázku práce na živé kachně na vodě a v rákosí. A dále o ukázku práce v poli. Oba dva psi předvedli velice razantní a rychlou práci. V poli prokázali i svůj výborný nos.

Samotné krytí proběhlo hned po příjezdu  a druhý den jsme překrývali. Za cca 25 dnů půjdeme na ultrazvukové vyšetření. Doufám, že se zadařilo a že se můžeme těšit na štěňátka. Měla by se narodit koncem dubna a k odběru by byla koncem června. Více informací o tomto spojení najdete v sekci "štěňata/puppies".

Mé poděkování patří panu Stribikovi ze Slovenska (CHS Garamparty), který nám dělal prostředníka a tlumočníka po telefonu.

Bátor

Basha

Aszu a Bátor

István Tauber

foto z výletu do Maďarska zde: www.rajce.net/a7811711

 

Další aktualitka se týká našeho Artushe (Dycka) v Holandsku. Kromě fotek mi jeho majitelé poslali i dvě videa. Z Artushe roste krásný a šikovný pes, podívejte ;-)

www.youtube.com/embed/fNOgkDHGLzs (dohledávka aportu)

www.youtube.com/embed/1uNjqATomTg

 

Basha a pár fotek z našich zimních vycházek: www.rajce.net/a7811839


 

Plánujeme štěňátka!  We plan puppies for spring - summer 2013!

Vzhledem k tomu, že Basha je po loňských štěňátkách ve výborné kondici (což potvrdil i náš pan veterinář), rozhodla jsem se jí letošní rok opět nakrýt. Jako otce vrhu "B" z Pelestrovských lesů jsem vybrala maďarského psa Luppa - Vadász Piszke (Bátor). Tento pes se pyšní kvalitním rodokmenem. Jeho otec Visnyei - Vadász Sátán (Samu, www.freewebs.com/welchvizslas/) pochází z Maďarska, žil v Anglii a patřil zde mezi nejlepší chovné psy. Byl držitelem mnoha šampionátů krásy a zároveň byl i výborným pracovním psem. Jeho potomci získávají ta nejvyšší ocenění a vítězství na výstavách i na zkouškách. Matka Vadászfai Helyre (www.vadaszfaivizsla.hu/bemutatkozas.html) pocházi ze špičkové maďarské chovatelské stanice a je držitelka několika šampionátů krásy.

Bátor patří mezi kvalitní pracovní psy. Má výbornou práci v poli, se svým majitelem se zúčastňuje špičkových trailových soutěží, je to náruživý vodař a aportér. Má složeno několik pracovních zkoušek (zkoušky vloh, podzimní zkoušky a specielní zkoušky z vodní práce). Bátor má zároveň i kvalitní exteriér a na poli výstavním již získal mnohá ocenění. Je klidné a vyrovnané povahy. Se svým majitelem Istvánem Tauberem, který patří mezi nejlepší maďarské výcvikáře, žijí v "Alfoldu" (Velké maďarské planině), kde je velké množství drobné zvěře. Mají zde ty nejlepší podmínky k výcviku i k lovu.

Bátor kryl v Maďarsku, jednou na Slovensku,  u nás zatím ještě žádné potomky nemá. Věřím, že jedinci z tohoto spojení budou přínosem do českého chovu. Štěňátka by se měla narodit někdy během jara až léta, podle toho, jak se Basha bude hárat.

více v sekci "štěňata/puppies"

autor koláže: Soňa Nováková www.clide-pascha.cz

 

Bátor se svým majitelem Istvánem Tauberem.

Na tomto odkaze se můžete podívat na video, kde je rozhovor s Istvánem Tauberem a kde můžete vidět i práci Bátora:

www.youtube.com/watch?v=w-Qiz4UiTlQ

 

 

ARRY

5.1.2013 National Dog Show Brno/CZ, very promising

Začátek roku nám přinesl jednu horkou aktualitku; náš odchovánek Arry měl svoji výstavní premiéru. Na Hanácké národní výstavě v Brně získal ve třídě dorostu "velmi nadějnou" a pan rozhodčí Navrátil mu dal velice pěkný posudek:   "Pes středně silné kostry, dobré hlavy, dobrá hřbetní linie, dobrý hrudník a předhrudí, dobrá mechanika pohybu, dobré povahy". Jeho majitelce Martě gratuluji a děkuji za předvedení :-).

další fotky z výstavy zde: www.rajce.net/a7592337


Arry další foto: www.rajce.net/a7024460

 

Přišly také nové fotky našich dalších odchovánků.

ARTUSH další foto: www.rajce.net/a7024475

 

ADRYN další foto: www.rajce.net/a7024517

 

AISCHA další foto: www.rajce.net/a7024488

 

 

Ani my s Bashou jsme na přelomu roku nezaháleli. Využili jsme dnů volna a s přáteli jsme podnikali dlouhé vycházky, ale i cvičili. Za fotky děkuji Soně.

"Štěpánské" cvičení s liškou, foto zde: www.rajce.net/a7590244

vycházka s přáteli,  foto zde: www.rajce.net/a7590377

naše "banda"; Basha, Clide, Pascha a Haidy (ještě chybí výmar Art a maďarka Kora)

 

Přátelé, přeji krásný nový rok 2013 a věřím, že bude lepší, než ten loňský ... ;-)