Rok 2010     

 

 Celý rok uplynul jako voda ...  Jak už to bývá, něco se povedlo, něco zase ne. Z Bashy se stala lovecky upotřebitelná fena a výstavní šampionka. Trochu nás potrápila "liška ryšavá", ale třeba se nám ji příští rok podaří konečně překonat. Odměnou nám bylo pár prvních honů. Ještě jednou chceme poděkovat za všechna pozvání, protože k čemu by byl všechen výcvik a zkoušky bez možnosti využití v praxi.

Dovolte, abychom Vám popřáli krásné prožití svátků vánočních a do nového roku hodně úspěchů a především pevné zdraví.

 

11.12.   - hon MS Perknov

Basha nám konečně odhárala, a tak jsme si nemohli nechat ujít hon na zajíce, který pořádalo naše Myslivecké sdružení Perknov. Nálada na honu byla již takřka vánoční.

více foto zde: www.rajce.net/a6981451

     

 

  

24.11. Basha - Champion Polski 

Konečně nám po pěti měsících přišel přiznán titul CHAMPION POLSKI.

 

 

6.11.  - hon MS Horní Krupá

Tuto sobotu jsme využili pozvání na hon na zajíce a bažanty v MS Horní Krupá. Horní Krupá je vesnice kousek od Havl. Brodu. Sraz byl v osm hodin na návsi, počasí už bylo sice podzimní, ale naštěstí nepršelo. Pokud dobře počítám, tak osm lečí bylo na zajíce, jedna v rákosí (rákosí bylo opravdu husté a vysoké) a další dvě na vypuštěné bažanty. Terén byl  náročný, procházeli jsme remízky a pole, křoviny, les, houštiny i již zmiňované rákosí. Hned v prví leči vyběhlo z křovin srnčí, ale Bashu se mi bez problémů podařilo odvolat a zadaunovat. U rákosí (dle slov myslivců, já jsem se potýkala s vysokým rákosem) Basha přímo ukázkově vystavila bažanta. V dalších lečích se občas podařilo vyhnat nějakého toho zajíce (samozřejmě také srnčí, prý tam občas bývají i divočáci, ale na ty jsme naštěstí nenarazili). Basha si občas nějakého zajíčka i prohnala. No, nebyli to zajíčci, ale pořádní zajdové. Basha poznala, jak se těžko dělá aport s čerstvě střeleným těžkým zajícem (takže další věc, kterou musíme trénovat).  Poslední dvě leče byly na vypuštěných bažantech.  Na honu bylo sloveno 52 bažantů a osm zajíců a opět se nám moc líbil.   

více foto zde: www.rajce.net/a6981425 

 

 

  

28.10. Tovačov, hon na kachny a bažanty

Byli jsme s Bashou pozváni na hon na kachny a bažanty do Tovačova. Slavnostní nástup byl po kolem deváté hodiny a přestože po ránu byla mlha s teplotou kolem nuly, během dne bylo moc pěkně a svítilo sluníčko. Po slavnostním nástupu (a moc dobré klobásce) jsme se přemístili k rybníku. Byla mlha, na trávě jinovatka a já jsem se v duchu ptala: "Jak se bude Bashe chtít do vody?" Holka mě mile překvapila. Bylo znát, že jsme v září byli několikrát  na kachnách. Basha šla do vody ochotně a drobnou vodní zvěř nosila bez zaváhání. Další čtyři leče už byly na bažanty. Něco takového Basha ještě nezažila. Byla "jak Alenka v říši divů" a musím napsat, že já také. Jenom nevím, jestli z takového množství bažantů, a nebo z Bashy. Bylo znát, že Basha byla na takovémto honu poprvé a nemá ještě zkušenosti. Přesvědčila jsem se o již známé pravdě, a to že výcvik a zkoušky je jedna věc a praxe je něco úplně jiného. Něco jiného je cvičit aport s již studeným bažantem a něco úplně  jiného je, když je kolem spousta teplých a postřelených bažantů... Byla to pro Bashu velká zkušenost. Předvedla se ale jako velice temperamentní a chuťová fena, která rozhodně nepotřebuje k práci pobízet, spíše naopak. Na závěr honu proběhl slavnostní výřad.  Bylo střeleno 192 kusů kohoutů, 136 kusů slepic a 9 kachen. Následně proběhla závěrečná leč v místním hotelu U tří králů. Potěšilo mě, když jsme dostali  pozvání na další hony do Tovačova. Musím poděkovat všem místním myslivcům, panu starostovi honitby i panu hospodáři za průběh celého honu i za moc pěkné přijetí.

více foto zde: www.rajce.net/a6981406

  

 

 

Letošní září Basha oficiálně zahájila svoji první loveckou sezónu. 

Dostala jsem s Bashou pozvání pravidelně se zúčastňovat lovu kachen na sletu. Tento způsob lovu smí být prováděn pouze od 1. září do 30. listopadu, a to o středách a o sobotách ve večerních hodinách, kdy se kachny slétají na rybník. Lovu se můžou zúčastnit min. tři střelci a lovecký pes. Navečer, když se začíná stmívat, střelci obestoupí rybník a čekají na chvíli, kdy se na rybník začínají slétat kachny. Platí zásada, že myslivci smí střílet pouze na letící kachnu a nikoliv na kachnu na zemi nebo ve vodě. Lovečtí psi musí být na stanovišti po celou dobu naprosto klidní. Po chvíli čekání (která trvá různě dlouho) se kachny začínají postupně slétávat na hladinu rybníka. V momentě, kdy opět vzlétnou, začínají myslivci střílet. A nyní přicházejí na řadu psi; musí střelené kachny, i ty postřelené, na hladině a v rákosí najít a přinést. Toto se děje již téměř za tmy. Na závěr psi dělají dohledávky, kdy za tmy a v obtížném terénu musí pracovat naprosto samostatně.  

Zatím jsme se zúčastnili  dvou sletů, které se  konaly u Žďáru nad Sázavou. Byla jsem zvědavá, jak se Basha předvede a doufala jsem, že mi neudělá ostudu. Zjistila jsem, že v praxi Basha pracuje daleko lépe a s větší chutí, než na zkouškách. Pracovala velmi pěkně. Jsem ráda, že máme možnost využít zkoušky, které Basha absolvovala, v praxi a věřím, že toto přispěje k ještě většímu rozvinutí jejích loveckých pudů.   

Bohužel, ze sletů zatím žádné foto nemám. Tak Basha alespoň s kačenkama zapózovala na zahradě.

 

 

aport kuny 

 

 

12.9.  IX. Myslivecké slavnosti Vysočiny, Chotěboř

Tuto neděli jsem se s Bashou zúčastnila  IX. Myslivecké slavnosti Vysočiny konané pod záštitou hejtmana Kraje Vysočina MUDr. Jiřího Běhounka. Zahájení slavnosti bylo v 10 hodin v kostele sv. Jakuba Svatohubertskou mší za účasti členů a rytířů Řádu svatého Huberta. Po poledni se všichni přemístili do parku chotěbořského zámku, kde probíhal další program. Nejprve proběhlo slavnostní zahájení a nástup v parku, následně  start Hubertovy jízdy - hon na lišku, dále jsme zhlédli ukázky sokolníků z Medlešic, vystoupení trubačů a třešničkou na pomyslném dortu slavnosti byli friští koně, kteří nám předvedli jezdeckou školu. Zároveň v parku probíhaly dětské soutěže, jako např. soutěž v lukostřelbě. Bylo mi ctí nastoupit s Bashou ve slavnostním průvodu a na této slavnosti, spolu s dalšími psovody, prezentovat lovecké psy. Každý jsme měli možnost svého psa předvést a říci o něm pár slov. 

Den před tím, v sobotu, jsem se rozhodla, že Bashu trochu potrápím s aporty.  Celý srpen jsem jí nechala od aportů se zvěří odpočinout. Vyndala jsem tedy z mrazáku bažanta a kachnu. Nejprve jsem na zahradě zkusila bažanta a s kachnou jsem se vypravila k našemu oblíbenému rybníku a rákosí. No, kačenka už byla dost "jetá" (už jsme s ní párkrát cvičili na zkoušky a několikrát prošla procesem zmrazování a rozmrazování), ale říkala jsem si  "ať Basha předvede, co umí ..." . Půst od aportů se zvěří Bashe pomohl; s velikou chutí krásně nosila jak bažanta, tak kachnu (kachnu jsem schválně házela do bahna, do kopřiv a co nejhustšího rákosí). Potvůrka jedna, to mi nemohla takhle krásně pracovat  na zkouškách?!  Zatím jsem ještě lišku nezkoušela, ale přesvědčila jsem se, že se mi Bashu v červenci před zkouškami opravdu podařilo "přetrénovat" a její nechuť pracovat byla naštěstí jen dočasná. Je to pro mě další zkušenost pro příště.

(Ráda bych na stránky vložila i nějaké foto z výcviku, ale tak nějak nestíhám Bashu zároveň cvičit i fotografovat ...)

 

 

  

4.9. Memoriál Josefa Luxe, Basha - I. cena, 216 bodů, nos 4

Motto:

Společenský vývoj po roce 1989 nás přesvědčil, 

že život není možné vtěsnat do ekonomických kategorií.

 

Myslím, že ten,

kdo ve svém životě dokáže respektovat přírodu

a souznit s ní, má šanci stát pevněji ve větru věcí.

 

Člověk, který nepoznal nádheru podzimního lesa,

který nezažil večerní ticho koňské stáje

a který nikdy nedal jméno psu,

nežije naplno.

                                                                             Josef Lux 

   

Klub bretaňských ohařů pořádal dne 4. září v honitbě MS Dubany (OMS Pardubice)  VI. ročník Memoriálu Josefa Luxe (CACT). Soutěž byla přístupná všem ohařům a soutěžilo se ve dvou kategoriích: britští a kontinentální ohaři. Zároveň s memoriálem probíhaly i mezinárodní Field Trials soutěže, které pořádal rovněž tento klub.  (www.breton.cz, celkové výsledky z memoriálu jsou na stránkách klubu v sekci "akce a události")

Po Havlíčkobrodském poháru jsem Bashe slíbila, že ji vezmu na pole, kde to má nejraději a slib jsem dodržela.  Přihlásila jsem ji na VI. ročník Memoriálu Josefa Luxe. Memoriál je posuzován podle specielního zkušebního řádu, vypracovaného na podkladě ZŘ pro zkoušky vloh ohařů, avšak způsobem hodnocení se již v mnohém přibližuje hodnocení na soutěžích Field Trials. Sraz byl v 8 hodin v restauraci Blatenský dvůr v Blatě. Z Havl. Brodu jsme vyjeli v 7 hodin a jak jinak - pršelo. Naštěstí se počasí během dne umoudřilo a občas i vysvitlo sluníčko. Soutěže se zúčastnilo kolem 20-ti ohařů. Podpořit nás přijeli i Helena a Josef Lednovi. Basha nastoupila na hledání jako druhá ve skupině. Předvedla moc pěknou práci, podařilo se jí v krátké době vystavit zajíce. Bohužel, nezachovala 100% klid a pár metrů ho prohnala a i když se mi na zapískání okamžitě vrátila, dostala z klidu před zvěří za tři. Ale to byla také jediná trojka. Vše ostaní bylo za čtyři!  S 216 body (z možných 220) se tak umístila v I. ceně. Potěšilo mě, když mi bylo řečeno, že předvedla  pěknou práci a mohla by se  zúčastnit i Field Trials soutěží. Field Trials soutěže  mě moc lákají a pokud ještě zapracujeme na klidech před zvěří, tak se možná příští rok nějakých zúčastníme.

 

  

27. srpna

Dnes nám konečně přišla dlouho očekávaná registrace naší chovatelské stanice

"z Pelestrovských lesů".

 

21. - 27.8. Krkonoše

Tento týden jsme celá rodina i s Bashou strávili v příjemném horském hotýlku na hřebenech Krnonoš. Podnikali jsme tůry po hřebenech a výlety po okolí. A srnky nám tam chodily "dávat dobrou noc". 

 

 

  

14.8.  Speciální výstava KCHHMO Zákupy u České Lípy /Club Dog Show

Basha - excellent 2, res CAC

Tuto sobotu jsme se zúčastnili Speciální výstavy KCHHMO v Zákupech u České Lípy. Výstava se konala v krásném zámeckém parku, ale bohužel celé dopoledne vydatně pršelo (ale na déšť jsme už přece s Bashou zvyklé ...). Na výstavu bylo přihlášeno 52 MOK, Basha soutěžila ve třídě vítězů a posuzoval pan rozhodčí RNDr. Petr Dvořák a MVDr. František Šimek. Chovatelská stanice Od Křemence měla v této soutěži svá "tři želízka v ohni"; kromě Bashy ještě Byrona (třída otevřená) a Jasmínku (Cesmina Bell, třída mladých). Nejprve Jasmínka vybojovala v konkurenci 8 fenek výborná 2 a Byron v konkurenci 5 psů výborná 1, CAC. Basha nastoupila ve třídě vítězů společně s GCH. Akirou Harangházi. Panu rozhodčímu Dvořákovi se Basha moc líbila, vyzdvihl její pohyb, nicméně výborná 1 a CAC získala Akira. Ta rovněž získala BOB-vítěz výstavy. Vítězem celé výstavy se stal pudlpointer Klif ze Stražišťských lesů. Na výstavu dorazili i manželé Lednovi s Barunkou (Bell Hope of Bohdaneč), a tak jsme byli přihlášeni do odpoledních soutěží o Nejlepší chovatelskou skupinu a Progeny Group (jedná se o soutěž potomků). V první soutěži jsme se umístili na 2. místě a soutěž Progeny Group jsme společně vyhráli! Výsledky a fotografie z výstavy najdete na www.vystava.danitty.com.

Odpoledne se počasí už umoudřilo, dokonce i vysvitlo sluníčko. Někteří po ukončení výstavy spěchali na výcvikový tábor do Lučkovic, my jsme se vydali na prodloužený víkend pár kilometrů od Zákup; na "Ranč Malevil". Malevil najdete v překrásném údolí Lužických hor nad obcí Heřmanice u Jablonného v Podještědí. Jedná se o velkoryse pojatý areál uprostřed nádherné přírody. Tento areál nabízí snad všechny možnosti vyžití, na které si lze vzpomenout. A hlavně; psi se  po celém areálu (včetně toho golfového) mohou naprosto volně pohybovat.  A tak zatímco manžel se synem se oddávali golfu na 18-ti jamkovém hřišti, já s dcerou a s Bashou jsem se vypravily do okolních hvozdů. Po vlastních nohách, ale i na koňském hřbetu. A zde musím napsat, že Bashe vyrostla silná konkurence. Jízda na koni mě naprosto uchvátila a určitě nezůstane jen u těchto pár vyjížděk. A tady je pár foto.

 Akira a Basha

 

 soutěž Progeny Group

zleva: Barunka, Basha, Byron, Jasmínka

 

 

Ranč Malevil

 

 

 

fotografie z VIII. ročníku Havlíčkobrodského poháru můžete najít na adrese: www.domstu.estranky.cz  nebo

 https://domstu.rajce.idnes.cz/VIII.rocnik_specialnich_zkousek_loveckych_psu_LZ_SVP_HAVLICKOBRODSKY_POHAR_24._-_25.7.2010/

 

 24. a 25. července – VIII. ročník HAVLÍČKOBRODSKÉHO POHÁRU

Basha - Spec. zkoušky z vodní práce: 71 bodů, II. cena

 Okresní myslivecký spolek v Havlíčkově Brodě pořádal dne 24. a 25.července VIII. ročník Havlíčkobrodského poháru (soutěž ohařů a malých plemen). Havlíčkobrodský pohár (HBP) byl založen v roce 1996 u příležitosti 50. výročí trvání kynologického kroužku a jeho konání bylo schváleno radou OMS ČMMJ v Havlíčkově Brodě. Soutěž o HBP je pořádána vždy po dvou letech a jedná se o soutěž dvoudenní pro ohaře (lesní zkoušky a spec. vodní práce) a malá plemena (lesní zkoušky). Aby pes získal možnost soutěžit o HBP musí u ohařů absolvovat úspěšně oba druhy zkoušek, tj. LZ a SVP a u malých plemen úspěšně LZ. 

 Po úspěšně složených PZ jsem začala uvažovat o účasti na soutěži o HBP, zčásti i proto, že se koná u nás v Havl. Brodě a navíc v MS, kde jsme s Bashou „doma“. Přihlášku na tuto soutěž jsem podala v okamžiku, kdy jsem se přesvědčila, že Basha je schopná lišku přinést jak z ohrádky, tak z dohledávky, tak i z vlečky. Navíc jsem viděla, že po PZ je do práce celá natěšená. A tak jsem od června s Bashou začala pravidelně cvičit. Pod svá „ochranná křídla“ si nás vzal jeden pan myslivec (a rozhodčí v jedné osobě), který si na tyto zkoušky připravoval svého ročního psa českého fouska. Byla to pro mě velká škola. Na LZ a SVP jsem se nikdy nebyla ani podívat, natož abych věděla, jak psa na tyto zkoušky připravit. Zdálo se, že liška takový problém nebude, šoulačka také ne, barva by také šla. Horší to bylo s hledáním v hluboké vodě. Dle zkušebních řádů má pes 2 minuty hledat v hluboké vodě, musí být ve vodě ovladatelný a na pokyn vůdce měnit směr hledání. Hluboká voda Bashe nedělala problém, pokud jí byl do vody hozen aport. Ale pes musí hledat ve vodě i pokud v ní nic není a to už problém byl. Další problém se ukázalo být rákosí; u nás není rákosí moc vysoké a husté, ale zato značně prorostlé kopřivami. A do kopřiv se Bashe zrovna moc nechtělo. Nicméně jsme pravidelně trénovali, navzdory velkému vedru, které celý červenec panovalo. Před zkouškami byly pořadatelem umožněny dva nácviky. Absolvovali jsme první nácvik a týden před zkouškami druhý. A právě zhruba týden před zkouškami nastal problém; liška. Najednou se liška Bashe přestala líbit. Nejprve ji nepřinesla z vlečky, potom nastal problém u dohledávky i u ohrádky. Basha začala stávkovat u aportů, ale když začala stávkovat i u svých oblíbených vleček, došlo mi, že je zle. Nevěděla jsem co s tím. Dle mínění jedněch jsem Bashu přetrénovala (přece jenom ta vedra ... a zvěř na výcvik také už nebyla nic moc), dle mínění druhých by Basha naopak potřebovala přitvrdit ve výcviku. Možná to bylo od každého něco, možná Basha na tyto zkoušky ještě není dost zralá, možná ještě nemá dost utvrzený aport, nebo za to může moje nezkušenost … Týden před zkouškami už ale na jakoukoliv nápravu bylo pozdě, a tak jsem se rozhodla ze zkoušek se odhlásit. Nicméně mě manžel přemluvil, ať to nevzdávám a zkusím alespoň spec. zkoušky z vodní práce. Moc se mi nechtělo, věděla jsem, že Basha teď zrovna na tom pracovně není nejlépe. Nakonec jsem se dala přemluvit.

Zahájeni soutěže bylo 24. července v 8.00 hodin. Když jsem se ráno vzbudila, nevěřila jsem vlastním očím; po měsíci veder nepršelo, ale přímo úporně lilo. Když jsem viděla, že Basha nechce ani vylézt před dům, jenom jsem si zoufale říkala: „Jak bude hledat v rákosí a ve vodě…?!“  No, nakonec úporně lilo téměř celý den, takže psi absolvovali takové „dvojité vodní zkoušky“.

Hlavní rozhodčí pro LZ byl Ing. Šotola a pro SVP pan Musil, další rozhodčí na vodě byl pan Kopic a pan Dědouch. Vylosovala jsem si číslo 23 a naše skupina začínala rákosem. Jak jsem očekávala, Basha rákosí neprohledávala dost do hloubky a dost razantně a za to nás rozhodčí odměnili dvojkou. Následovala dohledávka kachny v rákosí; za tři. Přesunuli jsme se k rybníku a přišla na řadu ochota k práci v hluboké vodě. Před námi na této disciplině jeden pes získal 1; do vody se mu moc nechtělo a tím spadl do II. ceny. K mému překvapení Basha šla do vody ochotně na jeden povel a pěkně hladinu prohledávala. Ale dle rozhodčích měla jít ještě více dál od břehu a proto dostala za tři. Škoda, že z této discipliny nemám video, nebo alespoň foto. Byl to určitě „úchvatný pohled“; Basha prohledává hladinu bičovanou deštěm a já v pláštěnce na ní řvu ze břehu „hledej dál!“ (věděla jsem, že pokud ji mám udržet ve vodě, tak ji musím prostě „uřvat“). Následovalo přinášení kachny z hluboké vody. Bashe jsem v této disciplině věřila. Basha se po vhození kachny a výstřelu skokem vrhla do vody, kachnu vzala krásně plnou mordou a plavala ke břehu. Kachna se do vody házela z hráze, takže psi museli kachnu vynést několik metrů po této strmé zatravněné hrázi a následně předsednout před vůdce. Ale u tohoto rybníka jsme pravidelně trénovali, takže by to neměl být problém. Ale byl. Basha vynesla kachnu z vody, na půlce cesty ke mně ji pustila, podívala se po mně, já dala povel „aport“, Basha kachnu popadla, přinesla a odevzdala. Takže dostala oprávněně za dvě, což mě dost mrzelo. Následoval klid na stanovišti, ten zimou se klepající Basha vyloženě přetrpěla přivázaná na řemenu, takže to bylo za tři. Poslušnost byla za čtyři. Speciální zkoušky z vodní práce nakonec Basha se 71 body složila ve II. ceně, ale díky za ní.

Soutěž pokračovala i v neděli, to už za podstatně lepšího počasí. Soutěže se zúčastnilo celkem 24 ohařů. Úroveň celé soutěže, i kvalita přihlášených psů, byla opravdu vysoká. Vítězem Havlíčkobrodského poháru se stal pointr, bohužel jméno vůdce si nepamatuji. Jakmile budou oficiálně zveřejněny výsledky, tak doplním. Ještě musím napsat, že ten samý den, za stejných povětrnostních podmínek a se stejným výsledkem jako Basha (71 bodů, II. cena), jenom na jiném místě, absolvoval spec. zkoušky z vodní práce i bráška Byron Bay od Křemence s Luckou. Je vidět, že sourozenci se nezapřou.

A co bude dál? Především teď budeme obě s Bashou trochu odpočívat. Potřebujeme to jako sůl (vždyť cvičíme vlastně už od dubna). A protože Basha teď neznala nic než les, liška, rákosí, voda a zase les, tak jí vezmu tam, kde to má nejraději; na pole. Nicméně, jedna pěkná lištička na nás čeká doma v mrazáku, třeba na příští rok … (možná)

 

tak tady ještě Basha s liškou problém nemá ...

 

 

27.6. National Dog Show Nowa Ruda, Polsko

Basha - excellent 1, CWC, National winner

Tuto neděli jsme se již potřetí vydali do Polska, tentokrát na Národní výstavu Nowa Ruda. Doufali jsme, že se nám podaří dokončit polský šampionát. A podařilo se! Basha soutěžila pro tentokrát ještě ve třídě otevřené a získala ocenění výborná 1 a CWC. Basha měla ve třídě šampionů velikou konkurenci, a to svoji maminku Barunku (Bell Hope of Bohdaneč). MOK posuzovala paní Magdalena Musial a chvíli trvalo, než se rozhodla,  kdo získá BOB. Barunka, nebo Basha? Líbily se jí obě dvě. Několikrát jsme běhali v kruhu, několikrát jsme fenky stavěli do výstavních postojů. Nevím, zda paní rozhodčí věděla, že se jedná o maminku a dceru, ale prý "jsou obě tak pěkné ...". A nakonec BOB získala mamča Barunka. Basha byla výborná v pohybu, postoj se zase lépe povedl Barunce.

V Nowé Rudě jsme byli již podruhé a opět musím pochválit velice příjemnou atmosféru na výstavě. MOK se posuzovali venku na stadionu a odpolední soutěže ve sportovní hale. Celý den jsme strávili ve velice příjemné společnosti Heleny a Josefa Lednových a rádi jsme, jako diváci, zůstali  i na odpolední soutěže.

  

 

16.6. Basha - chovná fena /Breeding Female

Basha splnila veškeré podmínky chovnosti a stala se tak chovnou fenou!

 

5.6. National Dog Show Klatovy

Basha - excellent 1, CAC, National winner, BOB, BIG 5

Tuto sobotu jsme se vydali  na Národní výstavu psů až do Klatov. Výstavní kruh pro MOK byl umístěn na sokolském stadionu a přestože celý týden vytrvale pršelo, v sobotu už od rána svítilo sluníčko a po dlouhé době bylo takřka letní počasí. Na výstavě posuzoval pan rozhodčí RNDr. Petr Dvořák. Basha v konkurenci 17 MOK s přehledem zvítězila. Byla přihlášena do třídy vítězů a získala ocenění výborná 1, CAC, Národní vítěz, BOB a v odpoledních soutěžích ve skupině FCI VII BIG 5.

 

 

  

foto, zdroj:  Národní výstava Klatovy

 Přestože jezdíme na výstavy, nezapomínáme na lovecký výcvik. Po podzimkách je teď Basha do práce "celá nažhavená", tak by byla škoda toho nevyužít. Podala jsem přihlášku na lesní zkoušky a spec. vodní práce, které se u nás konají koncem července. Takže opět chodíme pravidelně cvičit a právě teď oceňuji revír, kde můžeme s Bashou trénovat. Nejenomže je od našeho domu "co by kamenem dohodil", ale jsou v něm pole, lesy, voda i ohrádka a pokud jsme výcvikem znaveni, uprostřed lesů na nás čeká útulná hospůdka, kde se můžeme občerstvit. Co více si můžeme přát? Části tohoto revíru se říká "Pelestrovské lesy" a snad to nezakřiknu když napíšu, že tento název jsem také  vybrala pro naši chovatelskou stanici, o kterou již máme požádáno.   

 

A jaký je názor naší Bashy na výstavy a lovecký výcvik?  Viz. foto níže ...  

 

15.5.  Podzimní zkoušky ohařů (CACT) /Field hunting trial

Basha - I. cena, 284 bodů, nos 4, vítěz zkoušek, CACT

Dne 15.5. Basha složila podzimní zkoušky ohařů v I. ceně a se 284 body se stala vítězkou PZ a získala tak titul CACT (čekatel Šampiona práce)!!

Podzimní zkoušky se konaly v Těšanech a i když byly na jaře, jednalo se o klasické PZ, pouze se při společném honu nestřílela zvěř. Že se zúčastníme PZ jsme se rozhodli až na poslední chvíli. Předcházel tomu dvoudenní výcvik v Těšanech u Jaromíra Gratcla. Během výcviku nám bylo řečeno, že je Basha dobře připravena a že máme podzimky rozhodně zkusit.

V den "D" jsem se vzbudila už ve tři hodiny ráno, kolem žaludku divné mrazení, nicméně jsme plni odhodlání v šest hodin vyrazili směr Brno. Navzdory  předpovědi počasí, že má celý den vytrvale pršet, bylo docela pěkné počasí, dokonce chvílemi i vysvitlo sluníčko. Zahájení zkoušek bylo v osm hodin. Byli jsme po pěti rozděleni do tří skupin. Vylosovala jsem si číslo 10, takže jsme s Bashou na každou disciplinu nastupovaly jako poslední.  První disciplina byla jako vždy, společný hon. Toho jsem se vůbec nebála, Basha má velmi dobrou práci v poli. A tak jsme získaly první čtyřku. Jedinou nemilou událostí bylo, že Basha  našla zdechlinu srnky, ve které se celá vyválela (toto je její specialita, kdyby v poli byla jediná zdechlina, tak ji neomylně najde a labužnicky se v ní vyválí). A tak Basha po zbytek zkoušek "voněla" jako tchoř, následně jsem jako tchoř "voněla" já, auto a každý, kdo se Bashy dotkl. Musím ale napsat, že nám ten smrádeček přinesl štěstí.

Druhá disciplina bylo přinášení teplé pohozené srstnaté. A této discipliny jsem se hodně bála. S teplou srstnatou jsme cvičily pouze jednou. Po povelu aport se Basha rozeběhla pro zajíce a začala ho "oňuchávat" a tak jsem zařvala podruhé aport, Basha zajíce popadla a přinesla. Díky druhému povelu jsme dostaly za 3 a mně spadl kámen ze srdce. Další disciplina byla dohledávka srstnaté a pernaté. Toho jsme se tolik nebála, Bashe dohledávky jdou. První přišla na řadu srstnatá, Basha předvedla pěknou dohledávku a měly jsme druhou 4. Potom přišla na řadu pernatá. A Basha udělala něco, co nikdy při výcviku neudělala; zřejmě navětřila zvěř a rozeběhla se na druhou stranu, než byl bažant. Naštěstí se mi ji podařilo nasměrovat na místo, kde ležel bažant, ale když ho měla zvednout, podívala se po mně a ... nic.  A tak jsem musela dát povel aport, načež Basha bažanta přinesla. Dostaly jsme za 2, takže v průměru dohledávky byly za 3. Ale tím jsme si už všechnu smůlu vybraly.

Následovalo samostatné hledání. Basha předvedla moc pěkné hledání, vystavení a postoupení. Z porostu vyběhla srna a  Basha zachovala klid. Takže jsme sklidily vše za 4. Z klidu před pernatou jsme dostaly za 3, protože jsme na ni nenarazily. Následovaly vlečky. Basha vlečky miluje, ještě žádnou nezkazila, takže jsem doufala, že to bude ok. A bylo. Basha předvedla ukázkovou práci a za vypracování vlečky  pernaté  a srstnaté  následovaly další čtyřky. Potom se šlo na vodu. Věděla jsem, že voda je v pohodě, pouze jsem měla trochu strach z předání kachny, protože tuto disciplinu jsem s Bashou začala cvičit až týden před zkouškami. Ale povedlo se a my měly další 4. Když nám na závěr rozhodčí četli celkové známky, věděla jsem, že máme vyhráno a že jsme v I. ceně.  To, že budeme vítězi zkoušek, jsem  netušila a když při závěrečném nástupu vyhlásili Bashu vítězem a že získala titul CACT, jenom jsem nevěřícně zůstala zírat. Basha byla ohodnocena jako fena dobrého prostorného hledání, poslušná, dobrého vystavení a postupování.

Ještě chci dodat, že v I. ceně se na druhém místě umístil výmarský ohař pod vedením Jaromíra Gratcla a na třetím místě rovněž výmarský ohař Agar z Kunětic (Benny) pod vedením Lenky Válkové. S Bennym a jeho pánečky se známe už z výcviku v Horce u Štěpána Horáka. Benny je poněkud svérázný pesan, ale naše Basha má pro něho slabost. Musím napsat, že celé zkoušky proběhly ve výborné atmosféře,  že byly výborně zorganizované a že páni rozhodčí byli shovívaví.

Soudcovská tabulka a diplom jsou vloženy v sekci "Zkoušky" a více foto je zde: www.rajce.net/a6981253  

   

 

   

29.4.  udělen titul ČESKÝ ŠAMPION /CZECH CHAMPION

   

 

 

25.4. International Dog Show Opole, Polsko (trochu náročný, ale hlavně úspěšný víkend)

Basha - excellent 1, CWC, CACIB

Ani jsme si nevydechli a po sobotním úspěchu v Č. Budějovicích jsme hned v neděli vyrazili směr Polsko, na Mezinárodní výstavu psů v Opole. Na výstavě MOK posuzoval polský rozhodčí pan Janusz Opara.  Basha opět soutěžila ve třídě otevřené a opět získala ocenění výborná 1, CWC (CAC) a CACIB.

 Na této výstavě plemeno MOK zastupovala  pouze Basha, společně se svým bráškou Byronem (na výstavu byl přihlášen ještě jeden MOK z Polska, ale ten nedorazil).  Na minulé společné výstavě v Polsku (Nowa Ruda) získala BOB Basha, tak si to tentokráte sourozenci "prohodili" a BOBíka dostal Byron. Při představě pětihodinové zpáteční cesty domů jsme byli rádi, že nemusíme čekat na odpolední soutěže, popřáli jsme Lucce a Byronovi hodně štěstí a vyrazili zpět.  Po úrovni a "výstavním adrenalinu" sobotní výstavy v Č. Budějovicích jsme však z celkové úrovně výstavy v polském Opole byli trochu zklamaní. Ale na druhé straně jsme se opět setkali s Luckou a s Byronem. Příjemně jsme si popovídali a Basha si chvilku pohrála se svým oblíbeným bráškou.

 

  

24.4. International Dog Show České Budějovice

Basha - excellent 1, CAC, CACIB

Na Mezinárodní výstavě psů v Českých Budějovích Basha získala ocenění: výborná 1, CAC a CACIB. Tím splnila poslední podmínku k udělení titulu ČESKÝ ŠAMPION !!!

Na výstavě bylo přihlášeno 22 MOK a Basha soutěžila ve třídě otevřené.  Posuzoval slovenský rozhodčí Josef Jursa.  Basha se rozhodla, že si tuto výstavu opravdu užije a že se pěkně předvede. Běhala jako panenka a postoj byl super. V souboji o BOB se rozdodovalo mezi ní a Krisem Malomközi ze Slovenska.  Vítězně z tohoto souboje vyšel a ocenění BOB získal Kris, který na výstavě splnil podmínku k udělení titulu Český grand šampion a INTERCHAMPION, blahopřejeme. 

Posudek je v sekci "výstavy".  A tady je pár foto.

 

 

 

 

 

 

16.4. - výcvik Těšany u Brna

Tento pátek jsme se s Bashou vydali na jednodenní individuální výcvik k Jaroslavu Gratclovi do Těšan u Brna. Výcvik probíhal ve výborně zazvěřené honitbě (o takto zazvěřené honitbě se nám u nás na vysočině může jenom zdát).  Soustředili jsme se na dolaďování aportů, na hledání v poli a také na odstraňování některých mých chyb, kterých se při výcviku dopouštím. Při hledání v poli, při kterém jsme pilovali hlavně styl hledání, jsem drezurou spíš než Basha, prošla hlavně já ...

Během výcviku jsme zavítali i do vyhlášené Židlochovické bažantnice. Byla to má první návštěva bažantnice a byla to nádhera.  Basha byla  také nadšená, jenom nechápala, proč se nesmí proběhnout ...

Protože během výcviku nebyl čas na focení, pořídila jsem pár foto alespoň v bažantnici.

 

10. - 11.4.

Tento víkend proběhl v duchu loveckého výcviku. Počasí u nás na Vysočině bylo typicky aprílové; chvíli chumelilo, chvíli poprchávalo a chvíli svítilo sluníčko...To mě ale neodradilo od mého odhodlání konečně začít trénovat dohledávky a vlečky. Vytáhla jsem  z mrazáku bažanta a od strýce z  králíkárny první oběť. V sobotu jsme trénovali sami,  pouze s bažantem. Můj třináctiletý syn mi obětavě natáhl pár vleček. V neděli se k nám připojili Helena a Josef Lednovi, se svojí vnučkou a s maďarkami Aurou a Barunkou. Nejprve jsme s Bashou trochu pocvičili klidy  na křepelce, kterou nám Helena s Josefem přivezli. Potom jsme cvičili aporty, dohledávky a nakonec vlečky. První přišel na řadu bažant a potom čerstvý teplý králík. Aura s Barunkou nám předvedly ukázkovou práci. Basha s bažantem pracovala moc pěkně, dohledávka i vlečka se povedly (asi i díky sobotnímu tréninku). S teplým králíkem měla Basha trochu problém; ráda by si s ním trochu pohrála, takže jsem musela zakročit.  Po důraznějším povelu se ale dohledávka i vlečka také povedly. Z celého výcviku jsem měla moc dobrý pocit. Vloni na podzim  nám totiž aporty, dohledávky a vlečky se zvěří vůbec nešly, Basha si se zvěří chtěla jenom hrát. Ale letos to už bylo o něčem jiném. Basha  dobře věděla, co se po ní chce. Asi nám i hodně pomohlo, že jsme celou zimu důsledně, pořád dokola, cvičili aporty.  

Nedělní výcvik jsme, celí prochladlí, zakončili u nás doma, kde jsme všichni společně poseděli a příjemně si popovídali. 

 

 

 

 

 Tak s tímto 3 kg aportem  Basha přes zimu doma cvičila.

 

14.2.

Jelikož jsem se nechala slyšet, že jsem Bashe pořídila postroj  a hodlám to s ní zkusit na běžkách, a že jsem zvědavá jestli to běžkování s ní vůbec přežiju, tak jsem měla už pár dotazů, jak to dopadlo. Tak tedy: přežila jsem.

V pátek jsem si vzala dovolenou a celý prodloužený víkend jsem strávila s Bashou na běžkách. Ze začátku Basha nevěděla, co se po ní vlastně chce, ale potom to rychle pochopila. První den jsme se  obě dvě učily (hlavně s kopce dolů to někdy bylo trochu "úsměvné"), ale v sobotu a v neděli už to nemělo chybu. Basha se předvedla jako výborný "tažný pes" . V neděli se k nám připojila kamarádka Verča s maďařicí Mášou a  s německým ohařem Kvídem. Stali jsme se tak trochu atrakcí místních běžeckých tratí (ne tedy zrovna, kvůli našemu běžeckému stylu...).

 

 

 

6.2. - DUO CACIB Brno

Basha - excellent 2, res. CAC

Tuto sobotu jsme se vydali na Mezinárodní výstavu psů DUO CACIB 2010 do Brna. MOK posuzoval pan rozhodčí Pavel Navrátil. Bashu jsme  přihlásili do třídy pracovní  a  získala hodnocení výborná 3. Bashe se tentokrát moc nepovedl výstavní postoj (nevím čím to bude, ale u pana rozhodčího Navrátila je Basha vždy neklidná a nechce se pěkně předvést ...), takže do příští výstavy máme co pilovat. V1, CAC, CACIB a BOB získal pes Oki Akcezal (tatínek vrhu "Cé štěňátek" Od Křemence).

Na výstavě jsme se sešli s manželi Lednovými, jejichž Aura z Bejšova získala ve třídě šampiónů V2, res. CAC a se setřičkou Bashy z vrhu C - Jasmínkou (Cesmina Bell od Křemence), která ve třídě štěňat získala VN1.

Více foto z výstavy najdete na www.vizsla.euweb.cz (v sekci "novinky").

 

30.1. Praha - Šampion šampionů 2009

Výstava Šampion šampionů je otevřena pro jedince, kteří v uplynulém roce získali titul šampion (český junior champion, český champion, český veteran champion a interchampion). A protože Basha v roce 2009 získala titul český junior champion, rozhodli jsme se této výstavy také zúčastnit. Výstava se konala v Top hotelu Praha. Ohaře posuzoval v I. kole  rozhodčí pan Josef Němec a ve II. kole  rozhodčí pan  Jaromír Dostál.  První kolo probíhá v rámci jednoho plemene, kdy mezi sebou soutěží všichni psi i feny a do druhého kola postupuje pouze nejlepší z nich. Druhé kolo probíhá v rámci skupiny FCI. Maďarské ohaře krátkosrsté na výstavě zastupovaly pouze dvě feny: CH Gira z Chlumčanské doliny a JCH Basha Bell od Křemence.

Na výstavu jsme vyrazili hned po ránu, za vydatného chumelení a já se začínající virózou. Na místě samém nás čekalo nemilé překvapení; Bashe se kongresový sál Top hotelu Praha vůbec nelíbil. Ze začátku do něj ani nechtěla vstoupit a v sále se raději schovala pod židli, jakoby ještě na žádné výstavě nebyla. Zřejmě za to mohl  uzavřený prostor v sále bez oken a značně vydýchaný vzduch. A nebo se Bashe prostě jenom nelíbil červený koberec... Naštěstí se nám ji podařilo uklidnit a Basha se ukázala jako "výstavní profesionálka"; jakmile vstoupila do kruhu, uklidnila se a pěkně se předvedla. Pan rozhodčí o Bashe řekl, že je to ušlechtilá fena, typická představitelka plemene s výborným pohybem. Ale v postupu do druhého kola dal přednost starší fence, u které vyzdvihl kompaktnost.

Bohužel, na druhou část soutěže jsme už nečekali. Na Bashe bylo vidět, že už jí to tam "fakt nebaví" a mně také nebylo zrovna nejlépe. A tak jsme majitelce Giry, Ditě Beckové, popřáli hodně štěstí ve II. kole a vydali se zpět domů. Původně jsme zamýšleli na soutěži pořídit co nejvíce fotografií, ale to se nějak nepovedlo. Tak jsme alespoň na stránky vložili dvě videa, jedno z přípravy před soutěží a jedno ze soutěže (v sekci videa).

 

 

 24.1.

Nedá mi to, abych se nepodělila alespoň o pár snímků z dovolené na lyžích, kterou jsme tento týden strávili v naší oblíbené italské  Madonně di Campiglio. Byl to týden plný slunce, skvělého lyžování a výborného italského jídla a pití. Basha tentokrát zůstala doma u naší babičky a dědy. Což pro ni nepředstavovalo žádné trauma, jelikož babička s dědou ji až neskutečně rozmazlují.

 

 "místní záchranář"

 

15.1.

Tak zima je konečně tady!! Na zachumelené Vysočině si připadáme jako na horách. Krajinou kolem Havlíčkova Brodu jsou nádherné vycházky a upravené běžecké trasy, takže kdo chodí na běžky, tak si teď opravdu přijde na své.