Rok 2012

          Přejeme s Bashou krásné vánoční svátky a šťastný nový rok 2013!                  Merry Christmas a Happy New Year 2013!

 

listopad - prosinec

Měsíce listopad a prosinec u nás proběhly ve znamení honů. Basha na nich prokázala, že je všestranným ohařem se vším všudy. S jistotou a s nadšením vyhledávala a aportovala pernatou i srstnatou zvěř. Dokázala tak, že veškerý čas a veškerá práce, která byla vynaložena na její výcvik, nepřišla nazmar. Stal se z ní plnohodnotný pracovní pes našeho mysliveckého sdružení :-).

fotogalerie hony 2012/hunting 2012 zde: www.rajce.net/a7590664

 

27. října

S nástupem podzimu tu jsou opět bažantí hony na panství Vysoký Chlumec u Sedlčan, na které se s Bashou velmi těšíme. Tyto hony jsou pověstné svojí atmosférou a výřady. V říjnu jsme se s Bashou zůčastily už tří a na fotky se můžete podívat zde: www.rajce.net/a7294083

 

Zapomenout nesmím ani na naše Pelestráčky. Mám opravdu velkou radost z toho, jaké páníky mají. Pravidelně mě o štěňátkách informují, posílají fotky, plánujeme společné setkání. Hodně se štěňátkům věnují a začínají s loveckým výcvikem. Štěňátka jim to oplácejí svojí oddaností, poslušností a chutí do práce. Co více si mohu přát?

Fenečka Adryn (Tara) se svojí paničkou Zuzkou už začaly s loveckým výcvikem. Byly se spolu podívat na výcvikovém táboře na Rušavě, kde si Tara vyzkoušela aport kachny, vystavila a zadaunovala křepelku. Také si už vyzkoušela aport bažanta a je to prý velká vodnice. Holky, jen tak dál!

Další foto Tary zde: www.rajce.net/a7024517

 

Pozadu nezůstává ani pejsek Arry. Jeho panička Marta s ním poctivě piluje poslušnost a také zkouší výstavní postoj.

Další foto Arryho zde: www.rajce.net/a7024460

 

Fenečka Aischa (Una) už ovládá odložení, přivolání a učí se daun. Je to prý hotový ďáblík, je mimořádně živá a nebojácná.

Další foto Aischy zde: www.rajce.net/a7024488

 

Pejsek Artush (Dycko) chodí v Holandsku do psí školičky a má za sebou už první malou zkoušku, ve které výborně obstál. Je to velký šikulka!

Další foto Dycka zde: www.rajce.net/a7024475


 

2. října

D´Hunter z Vodného mlyna - Memoriál Karla Podhájského

V první řadě se chci podělit o úžasnou novinu. 28. a 29. září bojoval tatínek našich Pelestráčků na nejvyšší naší republikové soutěži ohařů - Memoriálu Karla Podhájského a umístil se v I. ceně, s počtem bodů 476, na celkovém druhém místě! Předvedl výborný výkon, za který sklidil plno chvály. Hunter je Pan Pes a doufám, že Pelestráčci po něm podědili něco z jeho úžasných pracovních kvalit.

Na tomto odkazu se můžete podívat na některé fotografie z memoriálu: www.rajce.net/f545751128

a o průběhu memoriálu si můžete přečíst zde: www.vyzla-vizsla.sk/aktuality.html

 

A co je u nás po odchodu štěňátek nového?

Od začátku září chodíme s Bashou na kachny. A Basha si toho náležitě užívá. S velkým nadšením nosí jednu kachnu za druhou.

 

Potom také s Bashou využíváme krásného počasí. Jednak chodíme na dlouhé procházky, ale také pracujeme. Našeho kamaráda, výmarského ohaře Arta (www.vymar-loveckypes.cz/), panička Martina připravuje na další všestranné zkoušky a my jsme se s Bashou rády připojily. Na procházky chodíme i s naším novým kamarádem labradorem Paschou (www.clide-pascha.cz) a s jeho paničkou Soňou.  

Basha je po štěňátkách opět ve výborné kondici :-)

Basha a Art, společné vycházky a cvičení, foto zde: www.rajce.net/a7171359

Basha a Pascha, foto zde: www.rajce.net/a7171402 (za krásné fotky děkuji Soně)

 

11. září

Pelestráčci se už rozutekli do svých nových domovů. Každý má k dispozici velkou zahradu a jejich páníci jsou moc hodní lidé, kteří se jim chtějí věnovat. Všichni se shodují na tom, že štěňátka výborně prospívají, jsou velice temperamentní, šikovná a zaměstnávají je od rána do večera :). Je možné, že se s Pelestráčky za nějaký čas potkáme někde při výcviku, na zkouškách, či ve výstavních kruzích. Basha po odchodu štěňátek trochu tesknila. Takže jsem s ní zase začala chodit na dlouhé procházky a cvičit. Rychle se dostává do své původní kondice.

Zelený pejsek Arry žije v rodině s dětmi a panička Marta již začala s jeho výchovou a výcvikem. Marta je vášnivá fotografka a průběžně mě zásobuje krásnými fotkami Arryho.

další foto Arryho zde: www.rajce.net/a7024460

 

Modrý pejsek Artush (doma mu říkají Dycko) žije až v Holandsku, ale jeho páníci průběžně zasílají fotografie a zprávy o tom, jak se mu daří. Dycko dlouhou cestu do Holandska zvládl bez problémů a páníci již začali s jeho výcvikem. Rádi jezdí do Čech, takže je pravděpodobné, že tohoto pejska u nás ještě uvidíme.

další foto Artushe zde: www.rajce.net/a7024475

 

Fialová fenečka Adryn (doma jí říkají Tara) sdílí dvůr se starší labradorkou. Je to temperamentní dračice, která se svojí paničkou Zuzkou tvoří bezvadnou dvojku. Bez problémů si zvyká na občasný pobyt v kotci, bude lovecky vedena a čeká jí práce v myslivosti.

další foto Adryn zde: www.rajce.net/a7024517

 

Červená fenečka Aischa žije na Slovensku, pár kilometrů od Marty a Jožky Demčákových. Má doma ještě jednu zrzavou kamarádku a její panička Maria se pomalu chystá proniknout do tajů lovecké kynologie a určitě je brzy uvidíme někde ve výstavním kruhu.

další foto Aischy zde: www.rajce.net/a7024488

Více o vrhu "A" najdete v sekci "ochov A/Litter A"

 

D´Hunter z Vodného mlyna - Šampion práce SK, Mezinárodní šampion práce (CIT) a Mezinárodní kumulativní šampion (CITB)

Tatínek našich Pelestráčků splnil podmínky pro udělění titulu Šampion práce Slovenské republiky, zároveň se stal Mezinárodním šampionem práce a získal velmi vzácný titul Mezinárodní kumulativní šampion (kombinace ICH. krásy a práce). Jsme na něho pyšní!

 

 

8. srpna

Ten čas letí! Naši Pelestráčci už mají sedm týdnů. Celé dny tráví ve svém venkovním výběhu a řádí na zahradě. Jsou temperamentní, ničeho se nebojí a mají pořádný apetit. Mají za sebou očkování, tetování a čipování a pomalu jsou připraveni na postupný odchod ke svým páníkům ...  Tento pátek odchází zelený pejsek Arry, příští týden červená Aischa a fialová Adryn. Modrý pejsek Artush u nás zůstane ještě o týden déle. Bohužel, žlutý pejsek už mezi štěňátky není. Svůj boj se životem prohrál.

foto Pelestráčků zde: www.rajce.net/a6871470

A tady jsou profily jednotlivých štěňátek:

Zelený pejsek Arry je největší z vrhu, ničeho se nebojí a je to vůdce smečky. Bude doma kousek od Olomouce, jde do rodiny s dětmi a panička se už moc těší na lovecký výcvik.

 

Červená fenečka Aischa odchází na Slovensko a bude pod dohledem Marty a Jožky Demčákových. Je to krásná fenečka, kterou bychom si nejraději nechali doma :-)

 

Fialová fenečka Adryn (Tara) bude doma kousek od Uherského Hradiště. Odchází do myslivecké rodiny a  bude využívána v myslivosti. Začíná být podobná naší Bashe a je to pořádná dračice.

 

Pro modrého pejska Artushe si přijedou páníci až z Holandska. Měli fenečku po Nickovi (Sharmarkasch Kisasszony Nick), která jim předčasně zemřela a chtěli štěňátko ze spojení, ve kterém by byl opět Nick. A vypadá to, že Artush bude svému dědovi možná i podobný.

 

21. a 22. července – IX. ročník HAVLÍČKOBRODSKÉHO POHÁRU

Okresní myslivecký spolek v Havlíčkově Brodě pořádal dne 21. a 22. července IX. ročník Havlíčkobrodského poháru (soutěž ohařů a malých plemen). Havlíčkobrodský pohár (HBP) byl založen v roce 1996 u příležitosti 50. výročí trvání kynologického kroužku a jeho konání bylo schváleno radou OMS ČMMJ v Havlíčkově Brodě. Soutěž o HBP je pořádána vždy po dvou letech a jedná se o soutěž dvoudenní pro ohaře (lesní zkoušky a spec. vodní práce) a malá plemena (lesní zkoušky). Aby pes získal možnost soutěžit o HBP musí u ohařů absolvovat úspěšně oba druhy zkoušek, tj. LZ a SVP a u malých plemen úspěšně LZ. Soutěž je vyhlášená kvalitou přihlášených psů, hodnotnými cenami, přísností, ale zároveň korektností posuzování.

Tohoto ročníku Havlíčkobrodského poháru jsem se s Bashou bohužel nemohla zúčastnit. Máme toto léto jiné povinnosti; štěňátka. Ve zdejším kraji maďarští ohaři nejsou zrovna moc populární. Chtěla jsem ukázat, že maďar umí výborně pracovat a tak jsem na soutěž pozvala své přátele z řad "maďarářů". Pozvání přijali  Barbora Ščuglíková s Bascem Tajemství Karpat, Lucie Labudová s Lestatem (Chris Chelios z Panských lesů), Lucie Hegrová s Ashkii Damashca Aponivi a především Marta a Jožka Demčákovi s naším ženichem D´Hunterem z Vodného mlyna. Se svojí maďarkou Korou (Alma z Uhýrkova Dvora) soutěžila i Ivana Růžičková a se svojí fousatou Ditou od Panského rybníka přijela i Pavla Mičulková. Coby divák přijala pozvání  naše  poradkyně chovu paní Sylva Lepičová.

Soutěže se zúčastnilo 24 ohařů. Vedle zkušených matadorů soutěžili i mladí psi, kteří teprve sbírali zkušenosti. Po oba dny přálo počasí, korona byla početná, páni rozhodčí přísní, ale spravedliví. Po slavnostním zahájení se v sobotu i v něděli  začínalo ohrádkou, kde příhlížela početná korona i všichni soutěžící. Potom následovaly jednotlivé discipliny. Výhodou této soutěže je i to, že les i voda se dělá prakticky na jednom místě, vše je výborně zorganizované a nechybí  občerstvení.

Po oba dva dny jsem držela palce všem zrzavcům. A neměli to vůbec jednoduché. Posuzování bylo opravdu přísné. Na konec "do finále" došli dva; Hunter a Basco. Oba dva psi předvedli výborný výkon. Hunter měl les v samých čtyřkách, vodu prošel s jedinou trojkou. A finále bylo opravdu napínavé. O prvenství bojoval Hunter s pointrem Hakem z Měšínské hájovny. Hako byl na barvě veden jako hlásič, takže na tom byl bodově o něco lépe než Hunter. Nakonec rozhodlo rákosí. Hunter zde předvedl exceletní výkon. 

Vítězem IX. ročníku Havlíčkobrodského poháru se stal maďarský ohař D´Hunter z Vodného mlyna !

Z počtu 24 startujících ohařů v soutěži  uspělo 7 ohařů v I. ceně,  7 ohařů ve II. ceně, 2 ve III. ceně a 8 ohařů neuspělo. Basco Tajesmtví Karpat se zaslouženě umístil v I. ceně, na krásném 6. místě. Potěšilo mě, když jsem z úst rozhodčích slyšela, že maďarští ohaři překvapili a předvedli pěkný výkon. Přátelé chválili průběh celé soutěže i její atmosféru. Byli okouzleni našimi Pelestrovskými lesy, terény a podmínkami k výcviku, které zde máme. Tímto jim chci za přijetí pozvání a prezentování plemene maďarký ohař poděkovat.

O průběhu celé soutěže očima Marty a Jožka Demčákových si můžete přečíst zde: www.vyzla-vizsla.sk/aktual_7_august_12.htm

a očima Barbory Ščuglíkové zde: www.bazzhound.cz/

na fotografie z průběhu soutěže se můžete podívat zde: basco.zonerama.com/

a zde:  bascotajemstvikarpat.rajce.idnes.cz/Havlickobrodsky_pohar_21.-22.7.2012/

 

 

18. července

Našim Pelestráčkům bude tento pátek měsíc. Mají svá jména, tetovací čísla a až na žlutého pejska i své páníky. Fialová fenečka (původně růžová) bude mít v rodokmenu jméno Adryn, ale doma jí budou říkat Tara.  Červená fenečka dostala jméno Aischa. Žlutý pejsek je Archie. Zelený a modrý pejsek se jmenují Arry a Artush.

Štěňátka byla začátkem tohoto týdne poprvé venku na zahradě. Nejodvážnější byl trojlístek; fialová fenečka, zelený a žlutý pejsek. Žluťásek byl "průzkumník". Nejvytrvalejší byla fialová fenečka. Zatímco ostatní štěnda už odpočívala v pelíšku, tak pořád šmejdila po zahradě :-).

další foto zde: www.rajce.net/a6762601

 

8. července

Štěňátka mají tři týdny. Všechna už koukají, chodí po čtyřech a vyklubaly se jim první zoubky. Basha se o ně pečlivě stará. Máme za sebou stříhání drápků a první odčervení. Dnes štěňátka dostala první příkrm; vařená mletá kuřecí prsa s mrkví a štěněčím mlékem. A vůbec jsme je nemuseli přemlouvat; všechna se na nové jídlo rychle vrhla a to málo co zbylo, dojedla Basha :-).

Pelestráčci 3. týden, více foto zde: www.rajce.net/a6707381

 

malí Pelestráčci 5. den, více foto zde: www.rajce.net/a6707355

 

 

MÁME ŠTĚŇÁTKA !!  WE HAVE PUPPIES !!

V noci z 19. na 20. června se nám narodilo pět štěňátek. Dvě fenečky a tři pejsci.

Už 24 hodin před porodem začala být Basha neklidná. Pohrdla naší luxusní sterilní porodní bednou a vyhrabala si k tomu účelu pořádnou díru pod keřem na zahradě a dalo nám hodně práce ji přesvědčit, že musí rodit doma. Kontrakce přišly v osm hodin večer a v 21.45 hod. se narodila první fenečka (červená). Dala nám holka pořádně zabrat. Ale nakonec se za asistence pana veterináře po telefonu zadařilo. Narodila se krásná fenečka s porodní váhou 394 g. Hned za ní se narodil pejsek (zelený). A je to pořádný macek. Vážil 448 g. Potom si Basha dala tříhodinovou pauzu.  Poté následovali v rychlém sledu pejsek (žlutý, na fotkách zatím ještě není označený), fenečka (fialová, původně růžová) a pejsek (modrý). Všechno opět pěkní cvalíci. Až na žlutého pejska. Ten měl pouze 250 g a měl potíže se sáním mléka. 

Nyní za sebou máme první den života štěňátek. Všechna se mají čile k světu. Nejaktivnější je červená fenečka a zelený pejsek (prvorozený páreček). Všude musí být první a mají největší apetit. Překvapil nás žlutý pejsek. Popravdě, moc šancí jsme mu nedávali. A on, jakoby to vytušil, začal se drát o život. Nakonec si mezi svými udělanými sourozenci vydobyl místo u toho nejlepšího struku a je pořád přisátý :-). Z Bashy se stala starostlivá a pečlivá mamina. I během porodu byla moc šikovná a možná i klidnější, než my :-). 

štěňátka a jejich první den (více foto zde):  www.rajce.net/a6620665

 

8. června

Bashe zbývá do porodu cca 14 dnů. Začala už více polehávat, venku tolik neběhá, ale o to více spořádá masíčka. Stále ještě se zúčastňujeme výcviků na LZ a SZVP, ale Basha už jen dozoruje. Doma začínáme dělat  přípravy na blížící se porod. Porodní bedna je připravená :-).

V "menu" je vytvořená nová sekce "čím krmíme". Můžete si zde přečíst jak a čím Bashu krmíme a jsou zde i příklady jídelníčků pro štěňata.

 

na další fotky naší těhulky Bashy se můžete podívat zde: www.rajce.net/a6553947

 

26. května

Basha se přehoupla do druhé poloviny březosti. Bříško se jí již začíná viditelně zvětšovat. To jí ale neubralo na její chuti do práce. Minulý víkend jsme s přáteli zorganizovali menší výcvik na lesní zkoušky a vodní práce v Pelestrovských lesích u Havlíčkova Brodu. V Pelestrovských lesích se každé dva roky pořádá vyhlášený Havlíčkobrodský pohár (LZ+SZVP) a máme zde výborné podmínky k výcviku. Pocvičit si s náma přijeli i Dita a Tomáš Kopeční s jejch maďarkou Ebi (Berta z Hanačova). Basha si to nemohla nechat ujít a do výcviku se s velkou chutí zapojila. Ohrádku jsem jí už dělat nenechala, ale vše ostatní s přehledem zvládla. Nicméně jí ale v následujících týdnech již budeme trochu šetřit :-)

Na fotky z výcviku se můžete podívat zde: www.rajce.net/a6483398

 

 

opalovačka na zahradě :-)

 

 

16. května - BŘEZOST POTVRZENA, BUDEME MÍT ŠTĚŇÁTKA !!                               WE WILL HAVE PUPPIES !! 

Právě jsme se vrátili z ultrazvukového vyšetření, které potvrdilo březost Bashy. Pan veterinář napočítal minimálně šest štěňátek. A budou to asi pořádní raubíři, protože sebou už teď pěkně mrskali :-). To, že je Basha březí, jsme už delší dobu tušili. Basha se už pár dnů od krytí dost změnila. Hodně ležela, spala a celkově nám dávala najevo, že všechny žerty jdou stranou. Asi 20. den po krytí se u ní dostavilo nechutenství a ranní nevolnosti. Teď už zase s chutí baští. Snažíme se chodit hodně ven, aby byla co nejvíce na čerstvém vzduchu. Basha si procházek užívá. S velkou chutí chutí hledá a vystavuje. Tady je pár fotek (dokud  nevypadá jako hroch)  :-).

 

23. dubna

Tento víkend byla Basha nakrytá. Přibližně za 25 dnů půjdeme na ultrazvukové vyšetření, kde zjistíme, zda se můžeme těšit na zrzavou nadílku :-).

This weekend came up to connection between Basha and Hunter. Basha was mated. After 25 days we´ll go to an ultrasound to find out whether we can look forward to the puppies.

Přestože doposud měla Basha každé hárání přímo učebnicové, tentokrát tomu bylo trochu jinak. Proto jsem se rozhodla krýt Bashu dle hladiny hormonu progesteronu v krvi. První odběry krve jsem udělali devátý den hárání s vědomím, že na krytí máme ještě dost času. Jaké bylo naše překvapení, když nám za dvě hodiny volal pan veterinář, že hladina progesteronu je na horní hranici 17 jednotek a máme ihned krýt. Naskočili jsme do auta a spěchali směr Bratislava. Ještě ten den navečer krytí proběhlo. Kvitovala jsem své rozhodnutí pro naši prvničku vybrat již zkušeného psa. Zatímco Hunter byl odhodlán krýt, Basha byla jiného mínění. Po určitém přemlouvání se ale krytí zadařilo a psi byli svázáni 15 minut. Jedenáctý den hárání jsme krytí opakovali a při druhém spojení to vypadalo, že si to Basha už i trochu užila :-). Držte nám palce, aby se zadařilo!

další foto zde: www.rajce.net/a6326495

 

13. dubna

Konečně jsme se dočkali! Basha začala 12. dubna hárat. Brzy pojedeme za ženichem Hunterem. Pokud vše dobře dopadne, tak se koncem června narodí štěňátka. K odběru budou přibližně v půlce srpna.

Finally Basha began her season so we´ll go to a trip to Slovakia soon. If everything goes well. we expect puppies at the end  of the June. Puppies will be available in the middle of August (maybe in the end). More about this litter you can find in the section of "puppies".

 

Další novinka se týká našeho ženicha Huntera. Jožko Demčák s Hunterem dostali na vyroční klubové schůzi Vizsla Clubu Slovakia ocenění : "Nejlepší pracovní pes roku 2011".  Aby toho nebylo málo, tak 1.4. zabodovali v Maďarsku na soutěži A Vadászkutya Kupa - první mezinárodní konferenci o chovu a výcviku loveckých plemen. Konference byla zakončena soutěží pole - voda. Jožko s Hunterem získali I. cenu, 1. místo a titul CACIT. Více si o průběhu celé soutěže můžete přečíst v aktualitách na Hunterových webových stránkách www.vyzla-vizsla.sk

Marto, Jožko a Huntíku GRATULUJEME!! 

 


Koncem února u nás byla na návštěvě naše kamarádka Lenka Zalabáková. Vypravily jsme se společně s Bashou na procházku do Pelestrovských lesů a Lenka udělala Bashe spoustu úžasných fotografií. Lenko, děkuji!

 

na další krásné fotky se můžete podívat zde: www.rajce.net/a6281839

 

únor

štěňátka

Výběru vhodného krycího psa pro Bashu jsem věnovala mnoho času. Porovnávala jsem rodokmeny, předky i případné potomky, zdraví, exteriér a  práci. Velký důraz jsem kladla i na povahu psa a na to, zda se k sobě s Bashou hodí typově. Po důkladném zvažování jsem vybrala tři psy. Jednoho z Česka, jednoho ze Slovenska a jednoho z Maďarska. Nakonec jsem se rozhodla pro první krytí Bashy vybrat již zkušeného všestranného psa ICH. D´Huntera z Vodného mlyna. Psa s ověřeným rodokmenem, který již prokázal své kvality nejenom ve výstavních kruzích, ale především na poli pracovním. To, že se jedná i o kvalitního chovného psa je možné vidět na jeho potomcích po různých fenách, kteří se jeví být velmi nadějní po stránce exteriérové i pracovní. Věřím, že z tohoto spojení vzejdou exteriérově i pracovně kvalitní potomci. Potomci pevného zdraví a vyrovnaných povah. Více se o tomto spojení dozvíte v sekci "štěňata".

 

titul INTERCHAMPION

Dne 9.2.2012 byl Bashe přiznán titul INTERCHAMPION - C.I.B (Mezinárodní šapmpion krásy)

 

za foto děkuji Lucce Kozákové

 

leden

Loveckou sezónu jsme zakončili začátkem ledna honem na bažanty na panství Vysoký Chlumec u Sedlčan. Bylo sloveno 195 bažantů a opět to byl krásný hon. Basha měla plné tlapky práce. Tady je pár fotek.

více foto zde: www.rajce.net/a6019204

 

A máme tady nový rok! Nedá mi to, trochu se poohlédnout po tom loňském. Byl to pro nás trochu hektický, ale přesto krásný rok. Basha v něm zúročila vše, co jsme do ní vložili a přichystala nám krásné chvilky. Na poli výstavním dokončila dva šampionáty; Českého Grand Šampióna a Interšampióna. Velmi si vážíme vítězství na Klubové výstavě, kde dokázala, že je nejkrásnější MOK roku 2011. Trochu jsme si pohrávali s myšlenkou přihlásit ji na světovou výstavu do Paříže. Ale vědomi si toho, že "jen krása" pro loveckého psa (kterým maďarský ohař navzdory své módnosti stále ještě je) nestačí, vrhli jsme se raději do přípravy na lesní a všestranné zkoušky. A Basha dokázala, že se neztratí ani na poli pracovním. Oboje zkoušky výborně zvládla a stala se tak jednou z mála všestranných interšampionek MOK u nás. Následovalo období honů, kdy měla Basha možnost zúročit všechen výcvik a zkoušky v praxi. Na honech se mezi českými fousky a německými ohaři neztratila a rozhodně plemenu maďarský ohař ostudu neudělala. Zároveň byla a je pro celou naši rodinu výborným společníkem a kamarádem.

 

Tak milí zrzavci (a nejenom vy), plnou parou do  NOVÉHO ROKU !!